A világon elsőként
Ultrakönnyű repülővel tette meg az utat az Északi-sark fölött
Visszaérkezett vasárnap Ljubljanába Matevz Lenarcic szlovén extrémsportoló, aki a világon elsőként ultrakönnyű repülőgéppel tette meg az utat az Északi-sark fölött.
2013.05.26 18:12MTI
Az 54 éves biológus, pilóta 290 kilogramm súlyú légi járművével, a szlovén gyártmányú Pipistrel Virus-SW914 repülőgéppel légszennyezettségi méréseket végzett a sarkvidék fölött.
Lenarcic érkezésekor elmondta, hogy az időjárás okozta számos nehézség ellenére kis késéssel, de sikerült teljesítenie az útvonalat: Észak-Európa, majd az Északi-sarkvidék fölött áthaladva, Kanada érintésével az Atlanti-óceán északi részén, a legendás Charles Lindbergh egykori útvonalán haladva tért vissza Európába.
Április 22-én indult és több szakaszban teljesítette a mintegy 15 600 kilométert. "A fontos az, hogy mind a repülőgép, mind én egyben érkeztünk haza" - hangoztatta. A Virus SW914 típusú repülőgép 6,5 méter hosszú, szárnyfesztávolsága 10,7 méter, 290 kilogramm a súlya és óránként 300 kilométeres sebességre képes.
A szlovén férfi három-négyezer méteres magasságban repülve a légkör egy olyan szintjén mérte a szennyezőanyagok koncentrációját az Észak-sark térségében, ahol eddig még sosem végeztek hasonló méréseket.
A repülés során gyűjtött adatokkal a légkör felmelegedését tanulmányozó klímakutatók munkáját akarja segíteni. Matevz Lenarcic első alkalommal - és a világon elsőként - 2004-ben kerülte meg a Földet ultrakönnyű repülőgépével társpilóta vagy bármilyen más légi logisztikai támogatás nélkül.
Második világkörüli útja alkalmával, tavaly az első szlovénként szállt le az Antarktiszon és repült át világ legmagasabb hegye, a Mount Everest fölött.
A szlovén kalandor sebességi világrekordot is felállított az 500 kilónál könnyebb repülőgépek kategóriájában, 2011-ben pedig elnyerte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA környezetvédelmi díját, mivel kevesebb mint két óra alatt, egy utasra számítva egy gallonnál (3,79 liter) kevesebb üzemanyaggal tett meg 322 kilométeres távot.
Kapcsolódó írások:
- Evakuálni kell egy sodródó északi-sarki kutatóállomást
- Jegesmedve-menedéket fedeztek fel az Északi-sarkvidék közelében
- Rekordméretűre zsugorodott az északi-sarkvidéki jégtakaró
- Szélgenerátor szolgáltathat energiát az Északi-sarkon
- Az Északi-sarkvidék nyersanyagkincseire fáj Kína foga
- Amerika és Eurázsia az Északi-sarknál fog randizni
- Szokatlanul meleg volt a 2011-es év Oroszországban
- Összement az északi-sarki jég
- Az orkák kiszorítják a jegesmedvéket az Északi-sarkon
- Drámai: higanyba fulladhat az Északi-sarkvidék