Semmit sem változtattak száz év óta

Luxusszállodában pihen a leggazdagabb Titanic-örökség

Egy évszázaddal a Titanic elsüllyedése után a tragikus sorsú óceánjáró leggazdagabb és leghíresebb utasának öröksége még ma is tovább él az általa épített New York-i luxusszállodában.

2012.04.14 12:29MTI

John Jacob Astor IV, aki korának egyik leggazdagabb embere volt az Egyesült Államokban, a katasztrófa estéjén maga is a tengerbe veszett, miután besegítette terhes feleségét az utolsó mentőcsónakba. Az általa építetett és Manhattan egyik legrégebbi luxusszállodájának számító St. Regis előterében azonban még ma is a múltat idéző fehérnyakkendős, fekete frakkos komornyikok serénykednek a gondosan kidolgozott márvány lépcsők és freskókkal díszített mennyezetek ölelésében.

"Ez a szálló volt az ő ékszeresládikája" - mondta Jackie Drexel, Astor unokája. - A nagyapámnak minden reggel első dolga volt végigsétálni a lépcsőkön, hogy meggyőződjön arról, minden tökéletesen halad".

A régmúlt pompáját idéző antik bútorokkal és selyem tapétákkal díszített folyosókon még ma is a leggazdagabb emberek fordulnak meg: államfők, királyi családok tagjai, hírességek, és politikusok szállnak meg időről időre a szállodában, ahol a paparazzók elől is menedéket találnak.

Astor 1904-ben építette meg a patinás szállodát, amely mindössze 18 emeletével a város legmagasabb felhőkarcolója volt a maga idejében. A szálloda az extravagáns európai hotelek mintájára készült, amelyek akkor még nem voltak elterjedtek az Egyesült Államokban.

A New York egyik legbefolyásosabb családjából származó Astor lelkes feltaláló - a légkondicionálás korai formáját teremtette meg azáltal, hogy hideg levegőt fújatott be a falak szellőzőnyílásain - és megszállott könyvgyűjtő volt. Bőrkötésbe csomagolt több ezres gyűjteménye ma is ugyanazokon a polcokon sorakozik a szállodában.

Fotó: St. Regis Hotel


Ahogy annak idején, úgy a hotel legtehetősebb látogatói ma is előszeretettel költöznek be hosszabb időre a szállodába. Mint azt Paul Nash igazgatója elmondta: az éjszakánként 21 ezer dollárba (4,7 millió forintnak megfelelő összegbe) kerülő elnöki lakosztály esetében gyakran előfordul, hogy hónapokon át ugyanaz az ember bérli.

A nosztalgikus hangulat mellett ugyanakkor a St. Regis halad a korral. A luxusszállodák esetében ma már ritkaságnak számító komornyikok például, amellett, hogy kávét töltenek és felrázzák a párnákat, gyakorlatilag a vendégek több nyelven beszélő személyi asszisztenseiként serénykednek.

A Titanic elsüllyedésének századik évfordulója alkalmából a közelmúltban különleges vacsorát tartottak a szálloda könyvtártermében, ahol Astor néhány leszármazottja is megjelent. A bundákba és tollakba bújt vendégek az óceánjárón felszolgált utolsó vacsora alapján összeállított menüből csemegéztek és megkapták a most megjelent A Survivor's Tale (Egy túlélő története) című könyv egy-egy példányát is.

A szálloda közreműködésével megjelent személyes beszámolót Jack Thayer írta, aki annak idején egy mentőcsónakba kapaszkodva élte túl a katasztrófa estéjét. 1912. április 15-én Astort szivarral a szájában látták utoljára a Titanic fedélzetén, miközben segített feltölteni a mentőcsónakokat. Holttestét később megtalálták a tengerben. Felesége hetekkel később fiúgyermeknek adott életet. "Azt hiszem, a legvégéig kitartott. Eszébe sem jutott, hogy a saját életét mentse" - mondta az unokája.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.