Rajtol a Vendée Globe

Kísért a Titanic a vitorlásversenyeken

Egy évszázaddal a Titanic katasztrófája után a jéghegy ma is a vitorlásversenyek rémálma.

2012.04.14 00:28MTI

Egy évszázaddal a Titanic hajótörése után a jéghegyek továbbra is lidércnyomást jelentenek a vitorlásversenyek és a 2012-es Vendée Globe világkörüli magányos vitorlásverseny szervezői számára, akik műholdon kísérik figyelemmel a déli tengerek jegét az ütközések elkerülése végett.

A Vendée Globe-ot, amely november 10-én indul a nyugat-franciaországi Sable-d'Olonne-ból, állandó jéghegymegfigyelő és -előrejelző szolgáltatással segítik - jelentette be csütörtökön Toulouse-ban az óceánok műholdas megfigyelésére szakosodott CLS cég.

A szakértők szerint a jég a hajózókra leselkedő második legnagyobb veszély a tengerbe esés után.

A magas felbontású radarfelvételek elemzése és az óceáni áramlatok modellezése alapján a CLS lehetővé teszi az Antarktisz jegéből leváló jéghegyek több mint 150 méteres távolságban történő kikerülését, a veszélyes övezetek meghatározását, illetve a jéghegyek mozgásának és olvadásának a modellezését.

A 2008-ban tartott előző Vendée Globe versenyen a CLS (Collecte Localisation Satellites) kísérleti jelleggel már nyújtotta ezt a szolgáltatást az általános felmelegedés miatt egyre északabbra úszó jegyhegyek között szlalomozó versenyzőknek.

A Vendée Globe szervezői kötelező "kapukat" állítottak fel a versenyzők számára, amelyek segítségével elkerülhetik a veszélyes övezeteket. Ezeknek a "kapuknak" a helye a CLS, illetve a hajósok által jelzett jéghegyek és az úszó jégtáblák helyzetétől függően változik.

Az Argos nevű irányjelző rendszeréről ismert CLS 2011 elején segítséget nyújtott jégelőrejelző szolgálatával Thomas Coville-nek, aki a Sodebo trimarán fedélzetén kísérelt meg világrekordot felállítani magányos világkörüli úton. A CLS szerint a Horn-fok felé tartva két jéghegyekkel zsúfolt veszélyes övezet között kellett egy folyosón áthajóznia.

A jéghegymegfigyelő szolgáltatást szintén igénybe vevő Franck Cammas nyerte meg 2010-ben a tengeren töltött 48 nap és hét órás idővel a Trophée Jules Verne versenyt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.