Állatvédelem
Siralmas látvány - több mint 150 delfin vetődött partra Ausztráliában
Ausztrália Tasmánia államának partjainál több mint 150 kis kardszárnyúdelfin rekedt a szárazföldön, a mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, hogy megmentsék az életben maradt egyedeket.
2025.02.20 18:10ma.huAz ausztrál Természeti Erőforrások és Környezetvédelmi Minisztérium szerdán kiadott közleménye szerint tengeri szakértők érkeztek a tömeges partra vetődés helyszínére, amely az Arthur River közelében található, Tasmánia északnyugati partvidékén, mintegy 400 km-re a fővárostól, Hobarttól.
Brendon Clark, a Tasmániai Parkok és Vadvédelmi Szolgálat összekötő tisztje elmondta, hogy a 157 partra vetődött delfin közül csupán 90 tűnik még életben lévőnek.
„A becsléseink szerint az állatok már 24-48 órája rekedtek a parton” – mondta Clark egy sajtótájékoztatón.
A szakértők egyelőre nem tudják, hogy sikerül-e bármelyiket visszajuttatni a vízbe, mivel az óceáni körülmények és a strand megközelíthetetlensége jelentős kihívásokat jelentenek.
„A delfineket közvetlenül visszavinni a nyílt vízbe rendkívül nehéz lenne, és komoly biztonsági kockázatot jelentene a mentőcsapatok számára is” – tette hozzá Clark.
Egy helyi lakos, Jocelyn Flint elmondása szerint fia kedden éjfél körül fedezte fel az állatok csoportját.
„A víz hullámai folyamatosan csapkodtak rájuk, és vergődtek a homokban. Egyre inkább süllyedtek bele” – mesélte Flint.
„Vannak köztük kisborjak is. Az egyik végén sok nagy példány van. Nagyon szomorú látvány.”
A kis kardszárnyúdelfinek az óceáni delfinek egyik veszélyeztetett faja, amely megjelenésében hasonlít a kardszárnyú delfinre (orca). Akár 6,1 méter hosszúra is megnőhetnek, testtömegük pedig 500 kg és 3 tonna között mozog.
Clark szerint az 1974-es stanley-i eset óta ez az első dokumentált tömeges delfin partra vetődés Tasmániában, amikor egy 160 egyedből álló csapat rekedt a szárazföldön.
A partra vetődés pontos okát egyelőre nem sikerült megállapítani, de a szakértők a tetemek vizsgálatával próbálnak magyarázatot találni.
A cetfélék partra vetődésének hátterében több tényező is állhat, például:
- Tájékozódási zavar
- Betegség vagy sérülés
- Öregedés
- Ragadozók elől való menekülés
- Szélsőséges időjárási viszonyok
A helyi környezetvédelmi hatóság figyelmeztette a lakosságot, hogy minden bálna- és delfinfaj védett, még akkor is, ha már elpusztultak.
„Bűncselekménynek számít, ha valaki engedély nélkül megbolygat egy tetemet” – áll a hivatalos közleményben.
A mentőcsapatok folytatják az életben maradt delfinek megmentésére tett erőfeszítéseiket, miközben az esettel kapcsolatos vizsgálatok is zajlanak.