Világvége
Egyre több a levegőben a vulkáni kén-dioxid
Műholdas mérések szerint a tűzhányók hosszú, de mérsékelten aktív időszakukban több kén-dioxidot bocsátanak ki, mint rövid kitöréseik idején. A vulkáni SO2 részaránya egyre nő.
2017.03.30 18:34ma.huA sokszor látványos vulkánkitörések kevésbé feltűnő, szemmel láthatatlan velejárói a tűzhányó által a légkörbe engedett gázok. A világ számos vulkánja bocsát ki folyamatosan, de feltűnés nélkül nehézfémekkel szennyezett vízgőzt, szén-dioxidot, hidrogén-szulfidot, kén-dioxidot és számos további gázt, amelyek közül a kén-dioxidot a legkönnyebb a világűrből kimutatni. Erről készítettek átfogó leltárt egy nemzetközi kutatócsoport tagjai, írja az urvilag.hu a Scientific Reportsban megjelent tanulmányra hivatkozva.
Az adatgyűjtéshez a NASA 2004-ben felbocsátott Aura műholdján működő dán–finn ózonmonitorozó műszer (OMI, Ozone Monitoring Instrument) adatait használták, amelyek alapján előállították a világ 91 működő vulkánjának kibocsátási térképét. Ennek két, az Aleut-szigeteket, illetve az indonéz szigetvilág egy részét ábrázoló szelvényét mutatjuk be cikkünkben. A kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a mérsékelten aktív vulkánok is folyamatosan bocsátanak gázokat a légkörbe, amelynek a kumulatív hatása jelentős. Valójában a tűzhányók összességében a legtöbb gázt nem a kitöréseik során bocsátják ki, hanem az azok közötti, több-kevésbé nyugodt időszakaikban.

A kutatók megállapítása szerint a Föld tűzhányói évente átlagosan 20-25 millió tonna kén-dioxidot (SO2) juttatnak a légkörbe. Ez magasabb az 1990-es évek földfelszíni (helyszíni) mérései alapján becsült korábbi értéknél, mert számos olyan vulkán kibocsátását is tartalmazza, amelyet a kutatók még soha nem kerestek fel. Számításaik szerint ez a mennyiség jelenleg körülbelül fele az emberi tevékenység során a légkörbe kerülő kén-dioxidnak. Az emberei eredetű kibocsátás azonban a technológia fejlődése és a szigorodó környezetvédelmi előírások eredményeképpen folyamatosan csökken, így a vulkáni kibocsátás részaránya egyre nagyobbá válik. Az új adatok segítenek pontosítani a légkörkémiai modelleket, ezáltal felmérni a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt veszélyeket. (A légköri folyamatok a kén-dioxidot szulfátszemcsékké alakítják, a képződő aeroszol visszaveri a napsugárzást az űrbe, miáltal hűti a légkört. Ezek az aeroszolok belélegezve károsítják az egészséget, és a savas eső elsődleges forrásának számítanak.)

A kén-dioxid műholdas követése segíthet a tűzhányók kitöréseinek előrejelzésében, mert a kitörés előtt általában számottevően megnő a SO2 kibocsátás. Ez különösen azoknál a tűzhányóknál fontos, amelyeknél nem folynak rendszeres helyszíni mérések. Világviszonylatban a legjelentősebb gázkibocsátók a Vanuatun található Ambrym és a Hawaii-szigeteken a Kilauea.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
- 22:23 Különös teknőst fogtak Tatabányán
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06