Ne élőben, csak videón!
Nézze meg, mi a különbség a hidrogén- és az atombomba robbanása között
A Richter-skála szerinti 5,1-es erősségű földmozgást idézett elő Észak-Korea "teljes sikerrel" tesztelt "miniatürizált" hidrogénbombája. De nyilvánvaló, hogy nem ez a legnagyobb baj, amit a nyakunkra hozhat.
2016.01.07 08:58ma.huKözzétette: The Independent - 2016. január 6.
Az atommaghasadás elvén alapuló atombombánál sokkalta pusztítóbb erejű a hidrogénbomba, amely a magfúzióval vált ki robbanást; ugyanakkor sokkal nehezebb is létrehozni egy ilyen fegyvert.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető december elején utalt rá, hogy a kelet-ázsiai kommunista diktatúrának hidrogénbombája is van, de ezt az Egyesült Államok és Dél-Korea, valamint független szakértők is kétkedve fogadták. Ám e héten szerdán az észak-koreai állami televízióban közölt bejelentés szerint az ország "teljes sikerrel" tesztelt egy "miniatürizált" hidrogénbombát, amivel "újabb szintre lépett nukleáris ereje." Phenjan azt is leszögezte: továbbra is fejleszteni fogja nukleáris programját, hogy "megvédje magát az Egyesült Államok ellenséges lépéseitől".

Phenjan közlése előtt másfél órával térségbeli földtani intézetek arról adtak hírt, hogy a Richter-skála szerint 4,9 és 5,1 közötti erősségű földrengést észleltek a térségben. A földmozgást Dél-Korea, Kína és az Egyesült Államok földtani intézete, valamint az európai EMSC földrengéskutató intézet is észlelte. Mindazonáltal, a szerdai robbantás a korábbiaknál erősebb földrengést váltott ki: 2006-ban 3,7-es, 2009-ben 4,5-ös, 2013-ban pedig 4,9-es erősségű földmozgás követte az észak-koreai atomteszteket.
Kapcsolódó írások:
- Megnyílt a föld a sportpálya alatt - Kína beleremegett az észak-koreai hidrogénbombába
- Lehet, hogy csak blöff volt a hidrogénbomba tesztje?
- Komoly földrengést okozott a felrobbantott észak-koreai hidrogénbomba
- Hidrogénbombája van - összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa Észak-Korea miatt
- Észak-Koreának lehet hidrogénbombája