Mintha a harmadik világba csöppennénk
Macedónia felől ezrek próbálják elkapni az utolsó vonatot Magyarországra
Számtalan, reményvesztett család tart Közel-Keletről és Észak-Afrikából Magyarország felé, mielőtt felhúzzuk a közel 175 kilométer hosszú biztonsági kerítést a magyar-szerb zöldhatáron.
2015.08.11 07:00ma.hu
Férfiak, nők és gyerekek tömegével várnak a vonatokra a macedón Gyevgyelija városának állomásán, hogy Szerbián át Magyarországra vagy Csehországba érkezzenek. Tőlünk ugyanis útlevél nélkül juthatnak nyugatra, például Németországba vagy Franciaországba. Többezer migráns mindeközben Calaisnál a Franciaországot Nagy-Britanniával összekötő Csatorna-alagúton át próbál bejutni a szigetországba.

Macedónia az illegális bevándorlás egyik központjává vált az utóbbi időben. Ezrek állnak tömött sorokban a macedón-görög határnál fekvő pályaudvaron, hogy jegyet vegyenek az utolsó túlzsúfolt vonatokra, hogy aztán órákat állva a tömött kabinokban és folyosókon még a kerítés felhúzása előtt megérkeznek hazánkba.

Macedónia elhelyezkedéséből adódóan vált a migránsok gyűjtőpontjává, számtalan helyről érkeznek ide férfiak, nők, gyerekek és idősek. Főként a szárazföldön át jönnek Bulgáriából, Törökországból az olyan terror sújtotta országokból mint Szíria és Afganisztán. Nekik talán könnyebb, mint az Afrikából érkezőknek, akik a Földközi tengeren a halállal dacolva próbálnak meg túlzsúfolt és roskadozó hajókon Görögországon keresztül, Macedónián át eljutni a paradicsomig. És nem kevesen érkeznek a szomszédos, szegénység sújtotta Albániából is.
Bárhonnan is érkeznek, rengetegen úgy tervezik, hogy hosszabb időt töltenek Macedóniában, és csak az után vágnak neki az EU-nak, míg másoknak a calais-i Dzsungel névre hallgató menekülttelepen ér véget útjuk, az itt található áldatlan állapotról sokat lehet hallani. Vannak, akik kamionokra felkapaszkodva, vagy gyalog, az éj leple alatt próbálnak meg átjutni a Csalagúton.
Több mint 100.000 migráns érte már el Magyarországot a Balkánon át csak idén, 2014-ben a menedékkérők száma 43.000 volt, 2013-ban pedig 18.900 fő.