Az igazán aLÁVAvaló
Gyorsabban törnek ki a vulkánok a "pokol országútján" át
Egy új kutatás megtalálta az okát annak, hogy miért törnek ki egyes vulkánok váratlan gyorsasággal. Felfedezték a magma felszínre jutásának közvetlen útját, a "pokol országútját", ez segíthet időben előre jelezni a kitöréseket.
2013.08.01 16:18MTIA vulkán forró, olvadt kőzeteket, magmát lövell ki a kráteréből, amely a földmag és a földkéreg között elhelyezkedő földköpenyből származik. A vulkán alatt magmakamra képződik, és amikor a tüzes anyag nyomása elég nagy, bekövetkezik a kitörés.
A magma általában lassan jut a kamrába, és hosszú ideig egyfajta közbülső állomáson tartózkodik, sok kilométerrel a vulkán alatt. A Nature tudományos folyóirat legújabb számában megjelent tanulmány szerzői azonban abból indultak ki, hogy léteznek közvetlen utak is, amelyeken át a földköpeny magmája a földkérgen keresztül egyenesen a magmakamrába tud feljutni. Így a vulkán különlegesen rövid idő, pár hónap alatt nyomás alá kerülhet.
A New York-i Columbia Egyetem kutatóinak Philipp Ruprecht vezette csoportja a Costa Rica-i Irazu vulkán 1963 és 1965 közötti működését elemezte. Az Irazu - vulkanikus kőzetben megjelenő - olivin kristályaiban nikkelmaradványokra bukkantak. Ez az elem a földköpenyben fordul elő, és a kutatók szerint felszíni megjelenése arra utal, hogy a magma rendkívül gyorsan emelkedett föl. Ha lassabb lett volna, a nikkel elolvad, és teljesen összekeveredik a kristállyal.
Számításaik szerint a magma néhány hónap alatt tette meg földkérgen át vezető 35 kilométeres utat.

"Biztos, hogy létezik egy csatorna, amely a földköpenyt a magmakamrával összeköti. Ezt neveztük el a pokol országútjának" - magyarázta Terry Plank geokémikus.
Nikkelmaradványokat találtak az olivin kristályokban mexikói, szibériai és északnyugat-amerikai vulkánok környezetében is.
A kutatás eredményei megmagyarázzák, miért regisztrálnak a szeizmológusok időnként rejtélyes, 20-30 kilométeres mélységben lezajló földmozgásokat néhány hónappal az erős vulkánkitörések előtt. A földrengés azt jelezheti, hogy a magma utat tört magának a föld alatti csatornán keresztül. Két esetre is utaltak a tudósok, az 1991-es, Fülöp-szigeteki Pinatubo és a 2010-es izlandi Eyjafjöll kitörésére.
Az új felfedezés fényében a vulkánkutatóknak a föl mélyében jelzett rengésekre kell odafigyelniük, mert ez nem hetekkel vagy napokkal, hanem már hónapokkal korábban előre jelezheti a kitörést. Életeket lehet így megmenteni, és a károkat is csökkenthetnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06