Újabb vízszennyezési botrányok a kínai sajtóban
Tündöklés és bukás? Alig van iható víz Kínában
Az elmúlt hónapok botrányait követően újabb nagyszabású környezetszennyezésekről adott hírt a hét végén a kínai sajtó.
2013.07.08 20:15MTIA kínai központi televízió (CCTV) a hét végén a Sanghaj külső kerületeit is érintő, Hangcsou-öböl szennyezéséről készített riportot. A beszámoló szerint a Kelet-kínai-tengerre nyíló öböl körül székelő ipari vállalatok közül több száz föld alatti szennyvíz-elvezető hálózatot épített ki magának, hogy a tevékenysége során keletkező környezetszennyező anyagokat azon keresztül közvetlenül a tengerbe eressze.
A CCTV azután kezdett "nyomozásba", hogy a nemzeti környezetvédelmi iroda minőségvizsgálatai rámutattak: az öböl több mint 90 százaléka az ország legsúlyosabban szennyezett vizei közé tartozik. A televíziónak nyilatkozó hangcsoui és sanghaji halászok úgy fogalmaztak: az elmúlt években érezhetően lecsökkent, legalább megtizedelődött a kifogott halak mennyisége. A folyamatot az is mutatja, hogy míg korábban számos kis halászfalu volt megtalálható a térségben, mára ezek többsége tönkrement, a halászok pedig máshová költöztek.
A riport egy öbölbe becsatlakozó folyót is bemutatott, amelynek vize a szennyezés következtében feketévé változott. A szennyezés forrását a legtöbb esetben nagyon nehéz megtalálni, ehhez ugyanis először a cégek által mélybe ásott elvezető hálózatokat kell feltárni - vélekedett az egyik halász a riportban.
Ugyancsak a napokban számolt be a kínai sajtó egy másik, hasonló szennyezési ügyről, amely az ország másik végében, Kuanghszi autonóm régiót érinti. Az ottani Hocsiang folyóban szintén döglött halak sokaságára találtak a hatóságok az elmúlt héten, emögött a régióban aktív bányákat és bányászati cégek szennyezését sejtik a hatóságok. A helyi vezetés vasárnappal bezárólag 112 helyi céget kötelezett munkaszünetre, hogy vizsgálatot folytasson náluk, és a szennyezés okát megtalálja. A folyóban talliumot és kadmiumot mutattak ki a vizsgálatok, mindkettő súlyosan mérgező az emberi szervezetre, emellett mangánt és ritkaföldfémeket is magas koncentrációban találtak a vízben.
A vízszennyezés hosszú távon is problémát jelent Kínában. A központi becslések szerint évente legalább 80 milliárd tonna szennyvizet eresztenek a vizekbe, a folyók közel 20 százaléka annyira szennyezett, hogy mindenféle érintkezés veszélyt jelent az emberekre.
A környezetvédő aktivisták a több mint félmilliárd regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon hónapok óta napirenden tartják a témát, és a vízszennyezés ellen a Zsenmin Zsipao pártlap és a CCTV is "háborút hirdetett".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06