Hasznos tippek, ha jogtalan a követelés

Parkolási cégek ostroma: Mire érdemes odafigyelni, ha megérkezik ama bizonyos csekk?

Autósként már önmagában is vérlázító az a tény, hogy a Fővárosi Közterület-felügyelet az elképzelhető legtöbb kerékbilincs felrakására utasította "munkatársait". Természetesen mindez elképesztő bevételt jelent a társaságnak, de itt még koránt sincs vége a történetnek.

2009.09.16 12:53ma.hu

Ne értsen félre senki: természetesen ha jogos a bírság, akkor bátran kijelenthetem az autós társadalom nevében, hogy állunk elébe a csekknek és az ezzel járó gyomorszorító érzésnek.

Viszont nyílt titok az is, hogy sokszor jogtalanul kapunk piros díszt autónk kerekére, vagy "mikuláscsomagot" a szélvédőre, vagy mindkettőt egyszerre, hogy nagyobbat szóljon a történet.

A legújabb módi szerint olyan fizetési felszólításokat kapnak a bírságolt autósok, amelyben konkrétan fizetési ajánlatokkal kecsegtetnek.

Akár 50 százalékot is elengednek a büntetésből, ígérik vastagon szedett betűkkel, de itt érdemes alaposan átgondolni a következő lépést, ugyanis az ilyen és hasonló levelek bírósági eljárás ígéretével is fenyegetik a címzettet.

Nem szeretném, ha törvénymegkerüléssel (ki ahogyan nevezi) vádolna bárki is, de érdemes néhány apróságot szem előtt tartani, mielőtt elrohannánk a postára befizetni az összeget.

A fizetési felhívást, mint minden ilyen típusú küldeményt általában, ajánlott formában (ez nem tértivevényes!) kell a parkolási társaságnak feladnia.

Ez azt jelenti, hogy nem kell a postásnak átvetetnie a címzettel, elegendő csak becélozni a postaládánkat és bejegyezni a nagy könyvbe: a "kézbesítés levélszekrény útján történt".

Amikor megtaláljuk a levelet, akkor érdemes rákérdeznünk a postán a levél feladásának időpontjára és számára, így ellenőrizni tudjuk annak útját.

És itt jön a java: ha a parkolási társaság nem tudja postakönyvvel igazolni a felszólítást, akkor a bíróság nagy eséllyel nem fog foglalkozni ügyünkkel.

Fontos a dátumot is leellenőrizni, mert a 60 napnál régebben kiküldött levél már nem támaszthat követelményeket, de ez nem elég: egy év ugyanis az elévülési ideje. Ez idő alatt még mindig bíróság elé citálhat a társaság, de perdöntő bizonyítékként szolgálhat a 60 napnál régebbi keltezésű levél.

Érdemes utánajárni az összesítőnek is, amelyet néhány esetben csatolnak a felszólító levél mellé, ugyanis sok esetben akár 0 forint tartozást is mutathat, hiába no, a hivatalokban is emberek ülnek, nem mindig tudnak figyelni.

Ha nagyon bele akarunk mászni igazunk bizonyításába, akkor a bírság idején készült fotókat (bizony, fényképezőgéppel kell rögzíteni a helyszínen történt szabálysértést) is érdemes elővetetni.

Sok esetben fordult elő (és nemcsak városi legenda ez), hogy a rendszámhoz tartozó autónak más színe volt, mint a mienknek.

Ha végigzongoráztunk minden lehetőséget, és esély van bebizonyítani igazunkat, akkor hajrá!

Amennyiben nagyítóval sem találni semmilyen hibát, és valóban jogos a követelés, akkor két megoldás javasolt: ügyvédhez fordulni (ez a költségesebb megoldás) vagy a csekket befizetni, amit küld a parkolási társaság.

Érdemes kifizetni a csekket, mert ha bírósági útra terelődik az ügy, akkor az sok pénzünkbe kerülhet.

Nem beszélve az idegeinkről.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.