A film problémája

A filmmel kapcsolatos legdurvább előítéleteink

Hogyan válhatott a film a világfogyasztás médiumává és miért lehet ez ökológiai kérdés, meg a szabadság problémája. Egyszer vegyük talán sorra a filmmel kapcsolatos legdurvább előítéleteinket és tabuinkat! A belinkelt nagyobb lélegzetű tanulmány itt közölt erősen rövidített változata a Rádió Caféban hangzik el ma jegyzetként. A filmszemle után szabadon...

2008.02.07 16:02Kardos Gábor, ma.hu

Elöljáróban:

Tisztában vagyok vele, hogy a filmmel kapcsolatos legmélyebb előítéleteink megkérdőjelezése olyan brutális szembesítés saját illúzióinkkal, ami talán a freudi analízisnél is hevesebb elutasítást vált ki mindenkiből, de szerintem nem akkor gyakoroljuk a szabadgondolkodást, ha rég megdőlt tabukat döntögetünk (mondjuk vallási dogmákat), hanem inkább akkor gondolkodunk szabadon, ha a legkínosabb mai tabukat érintjük. A modernség dogmáit.

A film mint a világfogyasztás médiuma

A film és a média a fogyasztás csúcsa, mert a filmipar tette a fogyasztói modellt világfogyasztássá. Azelőtt ilyen sose volt, hogy az egész valóságot, magát a világot lehessen fogyasztani. Pedig így van: amikor filmet nézünk - világot fogyasztunk. Akkor viszont a filmipar a legkevésbé fenntartható iparág, vagy fogalmazzunk keményebben: a film és a média tehető leginkább felelőssé a világfogyasztás népszerűsítéséért és ezáltal az ökológiai válságért.

Szóval érdemes végre beszélni a filmről mint problémáról. Nemcsak ökológiailag. Más tétje is van. A film problémája tulajdonképpen a szabadság problémája. Mert nagyon nem mindegy, hogy azt tartjuk szabadságnak, mikor a természetet követjük, vagy azt tartjuk szabadságnak, hogy természetünk és természeti valóságunk elől menekülünk valami virtuális világba. A film és a média szabadságképe egyértelműen az utóbbit szugerálja, azt adja el nekünk minden újabb filmben. Pontosan azzal a módszerrel adja el nekünk mint minden multimarketing: ha a mi termékünket veszed, akkor leszel szabad. Ha a filmek világát éled, akkor leszel önmagad. Pedig nyilvánvaló, hogy kőkemény érdekek fűzödnek ahhoz, hogy ezt mi szépen elhigyjük és ne azt csináljuk, meg ne azt gondoljuk, amit magunktól valóban szabadon tennénk és gondolnánk, hanem amit eladnak nekünk. A filmekben és a médiában.

És ezen a ponton semmilyen különbség nincs jó és rossz film vagy művészmozi és gagyitévé között, mert mindenfajta film az épp adott valódi (természetes) világhoz képest vetít nekünk valamilyen virtuális más-világot.

A film mint emberi jelenség

Először érdemes tényszerűen tisztázni, mit csinálunk, illetve mi történik velünk, amikor filmet nézünk. A filmnézés alaphelyzete a vízió, vagyis az, hogy gyakorlatilag ébren álmodunk, valamilyen álmot látunk. Ebből látszik, hogy a modern korban egyáltalán nem tűnt el a látomások ősi világa. Dehogy szorította vissza a látomásokat valami felvilágosult tudományos racionalitás, - épp ellenkezőleg. Ami régen kevesek kiváltságának tűnhetett, hogy látomásai lehetnek, abból most valóságos dömpinget kap mindenki a moziban, videón és a tele-vízióban, aminek már a neve is erről a tömeges vízióról árulkodik. Attól még, hogy nem gondolunk erre, attól ez még nagyon is valós probléma, mert a mi filmvizionálásunk egy külső szemlélő számára nem kevésbé furcsa vagy akár aggasztó jelenség lehet, mint az, ha valakinek épp látomása van és hangokat hall. Lélektanilag hallucinációnak számít.Nem árt néha egy természeti lény szemével kívülről néznünk azt, hogy mit csinálunk és milyenek vagyunk, például amikor mozizunk. Ha van ökológiai nézőpont, éppen ez lenne az.

A film emberi jelenségként és mentális működésként egyáltalán nem tekinthető újdonságnak. Mi is történik? Emberek a sötétben vágymegjelenítő álmokat látnak, félig éber állapotban, egyfajta vízióként. A film tudatmódosító vágytükrözés - egészen ősi emberi jelenségekre épül

[1/3]next
  1. 1. oldal
  2. A film mint természeti jelenség
  3. Mi helyett nézzük?

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!


Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.