Az MgSzH kitárcsáztatta
Génmódosított szóját vetettek 240 hektáron
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közölte: a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) kötelezte a Pioneer Zrt.-t, hogy a Bólyi Agrokémia Kft. 240 hektáros területén elvetett GMO-val (génmódosított szervezet) szennyezett vetőmagot tárcsázza ki.
2011.06.17 18:17MTIAz MgSzH munkatársai hatósági és laboratóriumi vizsgálataikon ugyanis kimutatták, hogy GMO-val szennyezett, mintegy 20 tonna szója vetőmagot vetettek el ezen a területen. A Kft. a vásárláskor nem tudott a szennyezésről.
A már kikelt növényállományt, a hatósági ellenőrök jelenlétében, a vetőmagot forgalmazó Pioneer Zrt. az érintett területen kitárcsázta a földből. A kártérítési és a kitárcsázási költségek a jogszabályok alapján a vetőmag- forgalmazót, tehát a Pioneer Zrt.-t terhelik.
A magyar kormány és a Vidékfejlesztési Minisztérium mindent megtesz azért, hogy megőrizze Magyarország GMO mentességét. A hatályos jogszabályok alapján az országba nem lehet behozni GMO-s vagy GMO-val szennyezett vetőmagot - hívja fel a figyelmet a közlemény.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter április 27-én rendelt el fokozott ellenőrzést a vetőmagoknál. Május végéig az MgSzH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatósága 250 vizsgálatot végzett. A bólyin kívül még öt esetben találtak GMO-val szennyezett tételt.
Több mint 6 tonna - 300 zsák - kukorica vetőmagot és 20 kilogramm szója vetőmagot. A növénytermesztési hatóság ellenőrei a tételek megsemmisítéséről döntöttek, ennek költségei a vetőmag-forgalmazó Pioneer Zrt.-t terhelik.
A Vidékfejlesztési Minisztérium és az MgSzH a jövőben is határozottan fellép a GMO-val szennyezett vetőmagok magyarországi jelenlétével szemben - tartalmazza a közlemény.