Megjött a támogatás
Már fizetik a "vörös-pénzt" Devecserben
Hamarosan megkapják az ingóságaikban keletkezett káruk ellenértékét az iszapkatasztrófa sújtotta devecseriek: az önkormányzat elkezdte a károsultak megsemmisült ingó vagyonának pótlására megítélt támogatás kifizetését.
2011.06.14 11:54MTIToldi Tamás (Fidesz-KDNP), Devecser polgármestere kedden elmondta, hogy a Belügyminisztérium 262 millió forintot utalt át a napokban az önkormányzat elkülönített számlájára, ebből 260 család ingóságokra benyújtott kárigényét fizetik ki egy összegben.
Eddig már ötven családnak utalták át a konyhakerti károkra, a családonként egy gépjárműre vagy a ruhaneműk pótlására személyenként megítélt támogatást. A polgármester emlékeztetett, hogy az állam a katasztrófaelhárítási célelőirányzatból a kormányrendeletnek megfelelően a károkozó felelősségétől függetlenül vállalta a lakosság nem lakóépületekben keletkezett kárának megtérítését. Az ingóságokon belül külön kezelik a "készpénzes részt" - amely a kertekre, az autóra és a ruhákra vonatkozik -, mert a csaknem 320 károsult devecseri család között olyan is van, amelynek a házát nem, de a kertjét érte a vörösiszap.

Toldi Tamás közölte, hogy az önkormányzat az állami kárenyhítésről külön rendeletet alkotott, eszerint a lakóépületekben lévő ingóságok pótlása három részben történik: a Magyar Vöröskereszt a háztartási gépeket, a Magyar Bútor és Faipari Szövetség a bútorokat, a segélyszervezeteket tömörítő Civil Humanitárius Koordinációs Központ pedig az egyéb ingóságokat pótolja.
A rendelet szerint a bútorok pótlására maximálisan egymillió forintos vásárlási utalvány adható, a károsodott lakóépületbe bejelentett személyek ruha- és élelmiszerkárainak megtérítését 200 ezer forintos értékhatárig vállalta az állam. A lakosság kárigényét az önkormányzat öttagú szociális bizottsága bírálta el, a támogatásról szóló szerződést a kárrendezési és újjáépítési csoport kötötte meg a károsultakkal.
A polgármester beszámolt arról is, hogy a mentesítési munkálatokban megrongálódott vagy elbontott kerítések helyreállításához ingatlanonként legfeljebb 300 ezer forintos támogatást ad az állam az önkormányzaton keresztül, a kérelmeket a költségeket igazoló számlákkal augusztus végéig lehet beadni.
A Mal Zrt. Ajka melletti iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. Egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki, az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. A szerencsétlenség következtében tízen meghaltak, több mint százhúszan megsérültek, és több száz ház vált lakhatatlanná.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06