Ki menti meg a devizahiteleseket?
LMP: több terhet a bankoknak!
Vágó Gáborral közösen tartott keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Ertsey Katalin kijelentette: az LMP szerint a bankoknak több terhet kellene viselniük a devizahitelesek megmentésének érdekében.
2011.06.07 12:21MTIAz Országgyűlés Fogyasztóvédelmi bizottságának tagja a testület ülését követően azt mondta, hogy a devizahitelesek megmentéséről szóló, a bizottság keddi ülésén megvitatott javaslatban megfogalmazott egyenlő teherelosztást nem tartják igazságosnak, mert abból a bankoknak, az adósoknak és az államnak nem egyenlő arányban kellene kivennie a részét.
A terheket a helyzetet létrehozók felelősségének, illetve a résztvevők jelenlegi teherbíró képességek arányában kellene elosztani - mondta.
Az arányokra vonatkozó kérdésre azt felelte, hogy a bizottság ülésén elhangzott egy olyan szám, amely szerint a bankoknak 80, míg az adósoknak és az államnak 10-10 százalékban kellene kivennie a részét a helyzet megoldásából. "Az arányok valahol ekörül vannak" - mondta, hozzátéve: a bankrendszer stabilitását viszont meg kell őrizni, tehát egy ettől elválasztott bankmentő csomagról továbbra is lehet tárgyalni.
A devizahitelek szerinte alapvetően rossz termékek voltak, amiket "erőszakkal tukmáltak" az azokat felvevőkre. Hangsúlyozta, hogy a devizahiteleket tudatosan konstruálták rosszul, mert a pénzintézetek nem végezték el azt az alapvető funkciójukat, amelyek során felmérik az adósok teherbíró képességeit.
A képviselő a keddi ülésen tárgyalt megoldási javaslat kapcsán technikai problémának nevezte, hogy miközben rögzítik az árfolyamot, nem foglalkoznak a kamat- és egyéb költségekkel.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormányzati kijelentések ellenére nem született meg a megállapodás a bankszövetséggel, szavai szerint tovább folyik az egyezkedés, amelynek az az alapja, hogy a jövőben hogy fog kinézni a banki különadó.
Vágó Gábor választmányi szóvivő arra emlékeztetett, hogy a kormányfő egy évvel ezelőtt jelentette be a nemzeti eszközkezelő létrehozását. Véleménye szerint az elmúlt egy év alatt viszont csak egy olyan konstrukciót hoztak létre, amelyik a bajba jutott hitelesek kevesebb mint egy százalékának nyújt érdemi segítséget.
Leszögezte, hogy a kormány által tervezett 5 milliárd forint csak 670 családot képes kihúzni a bajból. Az LMP úgy látja, nem egy gyenge eszközkezelőre, hanem egy olyan ingatlanalapra van szükség, amelyik a teljes problémát kezelni tudná. Emlékeztetett arra, hogy korábban nem kapott támogatást az ellenzéki párt javaslata, amelyik egy olyan lakásszektort hozott volna létre, amelyiket eredetileg a bankok finanszíroznának, de később közösségi tulajdonba kerülne.
Kapcsolódó írások:
- Devizahitelek: London szerint több hitelezésélénkítő ösztönző kell
- Devizahitelek: londoni elemzők szerint "tisztes kompromisszum" született
- Hamarosan megugranak a devizahitelek törlesztőrészletei?
- Devizahitelek: vannak költségvetési kockázatai az otthonmentő tervnek
- MSZP: nem segítenek a devizahiteleseken a kormány intézkedései