Napközben gyengülni kezdett
Javult a besorolás: ismét erősödik a forint
A hét végén erősödött, hétfőn napközben pedig gyengült a forint, majd a magyar szuverén besorolás kilátásának javítására ismét erősödésnek indult.
2011.06.06 17:40MTIAz euró árfolyama 265,07 forint volt hétfőn délután fél ötkor a péntek délutáni 264,64 forint után.
A hét végén és hétfőre virradóra az euró árfolyama 263,75 forint környékén mozgott, hétfőn reggel azonban a forint gyengülni kezdett, napközben 266,20 forintos euró árfolyamra is volt példa.
A magyar szuverén adósberosálás kilátásának negatívról stabilra javításáról tett Fitch-bejelentés előtt az eurót 265,75 forinton, közvetlenül utána pedig 265,22 forinton jegyezték.
Az euróövezettel szembeni befektetői bizalom javult hétfőre a görög adósságszolgálatnak pénteken az EU-IMF és az Európai Központi Bank által adott jó bizonyítványnak és a finanszírozást támogató következő segélycsomag körvonalazódásának köszönhetően.
Az euró árfolyamának erősödését támogatta hétfőn még az euró dollárral szembeni kamatprémiumának várható további növekedése is. A hétfőn közzétett euróövezeti termelői árindex adatokból az EKB monetáris politikájának további szigorítására következtettek a piacok.
Korlátozta viszont az euró erősödését a német pénzügyminiszter szóvivőjének kijelentése arról, hogy még egyáltalán nem lehet kész ténynek tekinteni a második görög segélycsomagot. A piacok tartanak a német követelés érvényesülésétől, amely bevonná a magánhitelezőket is a görög adósságterhek enyhítésének vállalásába.
Összességében az euró árfolyama viszonylag szűk tartományban ingadozott hétfőn. Az euró 1,46 dolláros árfolyam határnál ellenállásba ütközött, 1,4658 dolláron egy havi árfolyam csúcsot érintett.
A dollár árfolyama 181,65 forint volt 1,4609 dolláros euró árfolyammal, a pénteki 181,57 forintos és 1,4583 dolláros jegyzések után.
A svájci frankot 217,03 forinton jegyezték hétfőn délelőtt a péntek délutáni 217,05 forint után. Száz japán jen jegyzése 226,43 forint a pénteki 225,22 forinttal szemben.
A hét végén a svájci frankot 215,50 forinton, a japán jent pedig 224,40 forinton is jegyezték, hétfőn a svájci frank jegyzése elérte a 218 forintot, a japán jen jegyzése pedig 228 forint közelébe is eljutott.
Szijjártó: reméljük, hogy a Fitch felminősítését több is követi majd
A magyar kormány már korábban világossá tette, hogy meggyőződése szerint a rövid távú leminősítéseket hosszú távú felminősítések követhetik - így kommentálta a miniszterelnök szóvivője, hogy negatívról stabilra javította a magyar besorolást a Fitch.
Szijjártó Péter hétfőn újságírók előtt kiemelte: remélik, hogy ez az első ilyen lépés, és azt több is követi majd.
Mint mondta, amikor korábban a magyar kormány az addigiaktól eltérő gazdaságpolitikát kezdett folytatni, és a gazdaságpolitika homlokterébe a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést állította, világos volt, hogy számos nemzetközi pénzügyi kör érdekeit sérti, valamint az is, hogy ez rövid távon leminősítésekkel járhat. "Azonban már akkor világossá tettük, hogy meggyőződésünk szerint a rövid távú leminősítéseket hosszú távú felminősítések követhetik" - tette hozzá a szóvivő.
A Fitch Ratings hétfőn - a magyar kormány által bejelentett költségvetési intézkedések bizalomerősítő hatásával indokolva - stabilra javította a magyar szuverén adóskockázati besorolások kilátását a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról.
Elemzők: Indokolt volt az adóskockázati besorolás kilátásának javítása
A Széll Kálmán Terv és a konvergenciaprogram bemutatása után indokolt volt, hogy a Fitch negatívról stabilra javította a magyar kilátásokat - vélekedtek elemzők, akik arra számítanak, hogy más hitelminősítők is követik majd a Fitch példáját.
A Fitch Ratings, a magyar kormány által bejelentett költségvetési intézkedések bizalomerősítő hatásával indokolva hétfőn stabilra javította a magyar szuverén adóskockázati besorolások kilátását a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról.
Ezzel egy időben a Fitch megerősítette a hosszú futamidejű szuverén magyar deviza- és forintadósság "BBB mínusz", illetve "BBB" osztályzatait, a rövid lejáratú adósságok "F3"-as besorolásával, illetve a kereskedelmi adósokra külön megállapított, "A mínusz" szintű osztályzati országplafonnal együtt.
A "BBB mínusz" a befektetési ajánlású besorolási sáv alsó széle; ha a Fitch Ratings innen leminősítette volna Magyarországot, akkor a hosszú lejáratú magyar devizaadósság osztályzata ennél a cégnél átkerült volna a befektetésre már nem ajánlott kategóriába.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint onnantól, hogy a kormány bejelentette a Széll Kálmán Tervet és annak hátterében az egész konvergenciaprogramot, nem volt indokolt a negatív kilátás fenntartása. Úgy vélekedett, hogy a kormánynak következetesen végig kell csinálnia a programját, annak ellenére, hogy most tüntetések zajlanak a különféle intézkedések ellen. Egyértelműen ez az ára annak, hogy Magyarország minősítése javuljon - mondta.
A Takarékbank elemzője szerint előbb-utóbb a többi hitelminősítő is változtatni fog, és visszavonja a negatív kilátásokat. Ha a kormány valóban végig tudja vinni a programját, és emellett a növekedés is valamennyire be tud indulni, számítani lehet arra, hogy - várhatóan jövőre - felminősítések is bekövetkezhetnek - mondta.
"Maga a lépés nem váratlan, csak az időzítése meglepő egy kicsit, azt gondoltuk, inkább csak az év második felében lépnek majd a hitelminősítők" - mondta Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője. Az elmúlt időszakban a minősítő intézetek jellemzően kissé lemaradva követték a piacot, de a Fitch most viszonylag gyorsan reagált a Széll Kálmán tervre és a konvergenciaprogramra - tette hozzá. A mostani változtatás Kovács Mátyás szerint azt jelenti, hogy a befektetésre nem ajánlott bóvli kategóriától, ha egy hajszálnyira is, tovább távolodik a magyar szuverén adóskockázati besorolás.
A hitelminősítő a kilátás stabilizálását arra alapozza, hogy a konvergenciaprogram alapján meredeken csökkenő adósságpálya bontakozik ki, amit az első évben a nyugdíjpénztári megtakarítások állami mederb