Az országonkénti elosztást még pontosítják

G8: 40 milliárd dollár az "arab tavasz" támogatására

Dzsallúl Ajed tunéziai pénzügyminiszter közölte: a Nyolcak nevében Nicolas Sarkozy francia elnök mintegy 40 milliárd dolláros pénzügyi csomagot ajánlott fel "az arab tavasz" támogatására.

2011.05.27 16:22MTI

A politikus Bedzsi Kaid esz-Szebszi tunéziai miniszterelnökkel és egyiptomi politikusokkal együtt meghívást kapott a világ hét legfejlettebb ipari országát és Oroszországot tömörítő Nyolcak csoportja csúcstalálkozójára a franciaországi Deauville-ba, ahol az egyik fő téma az arab világ demokratizálódási folyamatának támogatása volt.
   
A tunéziai közlés szerint a 40 milliárd dolláros csomag országonkénti elosztását még nem pontosították: arra az illetékes külügy- és pénzügyminiszterek július elejéig megtartandó találkozóin kerül majd sor.
   
A támogatás jelentős részét a nemzetközi pénzügyi szervezetek (Nemzetközi Valutaalap, Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank) hitelei jelentik, amelyeket a demokratikus átalakulás finanszírozására biztosítanak az arab országoknak.
   
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) csütörtökön jelezte, hogy 35 milliárd dolláros hitelkeretet tervez biztosítani az arab országok számára, ha a régió kormányai a washingtoni szervezethez fordulnak anyagi segítségért.
   
Nicolas Sarkozy a tunéziai bejelentés megerősítésekor közölte, hogy Franciaország egymilliárd dolláros támogatást ajánl fel Egyiptomnak és Tunéziának. A francia elnök azt is elmondta, hogy a 40 milliárd dolláros csomag felét a fejlesztési bankok biztosítják (beleértve az IMF-hitelt), 10 milliárd dollár a kétoldalú kötelezettségvállalásokból folyik majd be (ennek része a francia felajánlás), s a fennmaradó 10 milliárd dollárt a Perzsa- (Araab-) öböl menti országok ajánlották fel.
   
A zárónyilatkozatban az áll, hogy a multilaterális bankok több mint 20 milliárd dolláros keretet biztosítanak, amelyből 3,5 milliárd dollár az Európai Befektetési Banktól érkezik Egyiptom és Tunézia számára a 2011 és 2013 közötti időszak reformjainak finanszírozására.
   
Barack Obama amerikai elnök 2 milliárd dollárra becsülte a hazájából csak Egyiptom számára érkező támogatási felajánlást. Nagy-Britannia pedig 175 millió dollárral támogatja az arab országokban a politikai átmenet reformjait és a gazdasági fejlesztéseket. A brit támogatásból az "arab tavasz" elindítóinak számító Tunézia és Egyiptom mellett Marokkó és Jordánia is részesülhet.
   
Az Európai Unió a 2011 és 2013 közötti időszakra eddig előirányzott 5,7 milliárd dolláron felül mintegy további 1,2 milliárd dollárt biztosít az arab országoknak.
   
A zárónyilatkozatba az is bekerült, hogy hasonlóan ahhoz a segítséghez, amelyben Kelet-Közép-Európa részesült a berlini fal leomlása után, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) kell szerepet kapnia a Földközi-tenger déli medencéjének gazdasági rekonstrukciójában.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.