Izzadnak majd a gyógyszergyártók?
Már az idén 25,9 milliárddal vágják meg a gyógyszerártámogatást
Már az idén 25,9 milliárd forint megtakarítást remél a kormány azoktól az intézkedésektől, amivel a gyógyszer-ártámogatást csökkenti és amivel a gyógyszergyártók és -forgalmazók terheit növeli.
2011.04.12 14:39MTIA portfolio.hu birtokába került részletes kormányzati "elképzeléscsomag" szerint a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy "a betegek terhe ne növekedjen (vagyis kormányzati megszigorítás nélkül)" valósuljon meg a kassza átalakítása.
A támogatott gyógyszerek után befizetett 12 százalékos adót akár 50 százalékra is emelhetik, de ha ezek nem váltják be a "hozzá fűzött reményeket", akkor "hatósági ár vagy hasonló eszköz idei bevezetése" is jöhet - olvasható a portfolio.hu hírportálon.
A cikk ugyanakkor hozzáteszi, hogy Nagy Anna kormányszóvivő hétfőn a Reuters kérdésére adott válaszában úgy fogalmazott: nem valószínű, hogy a kormány a hatósági ár bevezetésének útját fogja követni. Közlése szerint a következő hetekben születhet végső döntés a csomagról és az új rendszer július elsején indulhatna. A kormányzati dokumentum indoklása szerint a 25,9 milliárd forint nélkül az idei gyógyszer-ártámogatási kiadások elérhetik a 370 milliárd forintot.
Az idei teljes gyógyszertámogatási költségvetési előirányzat 343 milliárd forint, amelyből az év első két hónapjában 32,1 milliárd forint teljesült. Az elképzelések szerint július elsejétől a 12 százalékos különadót 18 százalékra emelik. Ettől 3,9 milliárd forint "megtakarítást" várnak a gyógyszerkasszában.
A 25,9 milliárdhoz még hiányzó összegből további egymilliárd forintot az orvoslátogatói díj emeléséből, négymilliárdot a generikus programtól, másik négymilliárdot a már januárban bevezetett kombinációs gyógyszerek árának fixesítéséből (a több hatóanyagot tartalmazó készítmények a kombinációs gyógyszerek) és ötmilliárd forintot a koleszterincsökkentők támogatásának júliustól kezdődő felülvizsgálatától várak.
A portfolio.hu két lehetséges forgatókönyvről, vagy ezek kombinációjáról számol be.
A kormány fokozatosan egy-másfél év alatt dolgozná ki és vezetné be a támogatáspolitikai intézkedéseket, de ha nincs megfelelő hatásuk, akkor már az idén "hatósági ár vagy hasonló eszköz idei bevezetése jöhet".

Ez utóbbival kapcsolatban a honlapon az olvasható, hogy a hatósági árat 1-1,5 évig tartanák fenn, ezalatt új támogatási rendszert alakítanának ki és vezetnének be egy ütemben. A "hasonló eszközről" annyit ír a portfolio.hu, hogy erre három megoldást javasol a dokumentum. Az egyik a termelői ár 35 százalékos csökkentése, ami 100 milliárd forinttal kisebb támogatást jelentene.
Az anyag elismeri - olvasható a portfolio.hu-n, hogy ez esetben kockázat a patikai árrés csökkenése és a gyógyszertárak lehetséges ellehetetlenülése. A nagykereskedők a kórházi engedményen spórolnának, de a nagyobb probléma az, hogy a nemzetközi referencia árképzés miatt kivonulnának gyártók- és forgalmazók, mert a magyar árakat kellene más országokban alkalmazniuk. A másik lehetséges "hasonló eszköz" a termelői ár csökkentése a térítési díjak változatlanul hagyása mellett. A kockázatok így is fennmaradnának, de a térítési díjak szinten tartása "majdnem teljes mértékben" kompenzálja a gyártók kieső bevételét, így egyenleg szintjén ez 83 milliárd forint megtakarítás lenne.
A harmadik változat szerint úgy csökkentenék a gyógyszer-ártámogatást, hogy csökkentést a gyártóknak és forgalmazóknak kellene megfizetniük. A portfolio.hu-n olvasható kormányzati dokumentum szerint változatlan forgalmat feltételezve 2012-ben a gyógyszerkasszába 134 milliárd forint plusz befizetést kellene elérni, amihez a támogatott gyógyszerek forgalmának jelenlegi 12 százalékos "különadóját" 50 százalékra kellene emelni.
Az idei évre viszont, tekintve, hogy tört év, 36 százalékos befizetési kötelezettséget kellene bevezetni. Az anyag azonban elismeri, hogy ilyen mértékű befizetés bevezetése nem reális a jelen körülmények között.