A függetlenség nagyon fontos
Hegedűs: Japán gyorsan talpra állhat
A GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója szerint a japán atomerőmű-hálózat olyan meghatározó, hogy azt rövid távon biztosan nem lehet nélkülözni.
2011.03.16 14:56MR1- KossuthA szakember az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában elmondta: arra számít, hogy a sokfelé elkötelezett és sokfelől táplálkozó japán gazdaság lassan magához tér majd pillanatnyi bénultságából, a talpra állás pedig gyors lesz. Higgadtságra intett a japán események kapcsán Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója a 180 percben.
Bár most Svájctól Németországig mindenki a radioaktív sugárzás veszélyeit latolgatja, a japán atomerőmű-hálózat olyan meghatározó, hogy azt rövid távon biztosan nem lehet nélkülözni, hiszen Japánnak nincs hazai energiaforrása - hangsúlyozta a szakember.
Földgázra vagy kőolajra alapozhatna ugyan az ázsiai ország, de a függetlenség nagyon fontos tényező, erre pedig az atomenergia a leginkább alkalmas - tette hozzá Hegedűs, aki arra számít, hogy a sokfelé elkötelezett és sokfelől táplálkozó japán gazdaság lassan magához tér majd pillanatnyi bénultságából, a talpra állás pedig gyors lesz, mert megvan hozzá a megfelelő technika, tudás és szervezettség is.
A szakember azt mondja, olajpániktól a Japánban történtek miatt várhatóan nem kell tartani, nem várható sem áremelkedés, sem csökkenés.

Számos ország, többek közt Oroszország is Japán segítségére sietett már. Moszkva elsősorban Csernobilban edzett veterán katasztrófaelhárítókat akart küldeni, de erre nem volt japán fogadókészség, annál inkább az energiahordozókra.
A japánok kérésére az orosz jelezték, készek rövid időn belül 150 ezer tonna cseppfolyósított földgázt szállítani, a szénexportot pedig évi 3,5 millió tonnára növelik, sőt, ha kell, tenger alatti kábeleken áramot is tudnak küldeni. Putyin miniszterelnök azonban a gyorssegélyen túl már a távlati energetikai hatásokkal is kalkulál.
Nyilvánvaló, hogy szomszédainknál hosszú időre kiesik az atomerőművek egész generációja, ezért gondolkodnunk kell azon, hogy hogyan gyorsíthatnánk meg a szénhidrogének kitermelését. Mindenekelőtt a távol-keleti gázmezők hasznosítására, a Szahalin-projektre gondolok - mondta Putyin -, aki azt is leszögezte, hogy az orosz atomenergia-programot a japán katasztrófa nem érinti, Oroszországban nincs, és nem is lesz olyan atomerőmű, amelyet komolyabb földrengés fenyegetne.
Érdekli a téma? Kattintson a folytatáshoz az MR1-Kossuth honlapjára!