Az Északi és a Déli Áramlatról mesél a Wikileaks
Egyszerű zsarolási ügy volt a 2008-as ukrán gázbalhé?
Az Északi és a Déli Áramlat nevű földgázvezetékek tervének elfogadását is célozta Oroszország 2009-es döntése, amellyel egy időre megfosztotta a gáztól Ukrajnát és ezzel Európa nagy részét.
2011.03.07 20:12MTIA WikiLeaks által hétfőn nyilvánosságra hozott amerikai diplomáciai táviratok az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségéről származnak, és 2008 novemberében keletkeztek, azaz akkor, amikor az oroszok még csak fenyegették a fizetési hátralékokkal rendelkező Ukrajnát, hogy elzárják a csapokat.
"Ez egy egyszerű zsarolási ügy" - magyarázta Gerald Rohan energiaügyi szakértő, akit a Dagens Nyheter svéd napilap által publikált táviratok is idéznek.
"Oroszország így azt mondhatja az európaiaknak: +Előre szóltam nektek, hogy írjátok alá és finanszírozzátok az Északi Áramlatot, tehát ne nyavalyogjatok, ha nem jön több gáz Ukrajnából+" - érzékeltette a helyzetet Rohan.
Az Északi és a Déli Áramlat a tervek szerint Ukrajna megkerülésével szállítja a földgázt az Európai Unióba. Az Északi Áramlat munkálatai egyelőre még zajlanak a Balti-tengeren, de év végéig üzembe helyezik vezetéket, amely Oroszországból kiindulva finn, svéd és dán felségterületen áthaladva éri el Németországot.
A tervet a környezetvédők ellenezték a leghevesebben. Svédország és Finnország is hűvösen viszonyult a kérdéshez, de 2009 novemberében végül ők is beleegyezésüket adták a gázvezeték megépítésébe.

A Déli Áramlat előreláthatólag csak 2015-ben kezdi meg működését. Ez a hírügynökségi jelentés szerint Ausztriát és Olaszországot köti majd össze Oroszországgal, és török, bolgár, valamint szerb területeken halad át. A vezeték vetélytársa az EU által támogatott Nabucco-terv, de ennek megvalósulása előtt komoly akadályok tornyosulnak.