Megsimogatják a buksinkat?
ÁKK: a Fitch valószínűleg nem változtat Magyarország besorolásán
Valószínűleg nem változtat az idén Magyarország adósbesorolásán a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő.
2011.02.22 17:08MTIBúzás László elmondta: a hitelminősítővel folytatott egyeztetés során az ÁKK-t arról tájékoztatták, hogy az idén valószínűleg nem nyúlnak a magyar besoroláshoz. A másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service egy képviselője úgy fogalmazott: nem gondolja, hogy a társaság negatív irányba változtatná a magyar minősítéseket az idén - tette hozzá Búzás László. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a világ legnagyobb hitelminősítő csoportjával, a Standard & Poor's-szal az utóbbi időben nem folytattak egyeztetést - áll a Bloomberg honlapján megjelent beszámolóban.
Magyarország szuverén adósságát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő a befektetési ajánlású "BBB/Baa" kategória alsó szélén tartja nyilván, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
A negatív kilátások kockázata az, hogy ha a három közül bármelyik is tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - osztályzati kategóriába.
Ez kötvényeladási nyomást is okozhatna, mivel sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok - számára kizárólag olyan kötvények vásárlása megengedett, amelyekre mindegyik hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzatot tart érvényben, vagy legalábbis az adóskockázati besorolások átlaga eléri a befektetési szintet.
Búzás László elmondta: euró alapú kötvényt akár már az idei első negyedévben is kibocsáthat Magyarország. Az időzítés a piaci viszonyoktól függ, sietségre pedig nincsen ok - hangsúlyozta.

Hozzátette: Magyarország az idén összesen 4 milliárd euró értékben tervez forrást bevonni nemzetközi kötvénykibocsátás révén. A forrás lejáró adósság megújítását szolgálja A nyugdíjrendszer átalakításával, a magán-nyugdíjpénztári vagyon átvételével kivonnak a forgalomból 1.500 milliárd forint értékű államkötvényt.
A kormány így a hazai össztermék (GDP) arányában számolva 5,5 százalékponttal csökkenti Magyarország adósságát a jelenlegi, 80 százalékos szintről - mondta az ÁKK vezérigazgató-helyettese a Bloombergnek.