Reménykedik a gázmonopólium
A Gazprom 2015-re várja a Déli Áramlat üzembe helyezését
Az orosz Gazprom 2015-re várja a Déli Áramlat gázvezeték üzembe helyezését.
2011.02.21 19:19MTIA gázmonopólium vezérigazgatója hétfőn reményét fejezte ki, hogy a részvényesek megállapodását még az idén aláírják. Alekszej Miller hétfői sajtóértekezletén elmondta: abból kiindulva, hogy az első vezeték építése 2015-ben fejeződik be, a 15,5 milliárd euró költségű vezetékkel kapcsolatos tennivalók menetrend szerint haladnak.
A vezetékkel kapcsolatos hétfői hír, hogy a Gazprom és az osztrák OMV is aláírta az vezeték osztrák szakaszának megépítésére fele-fele arányban alapítandó vegyesvállalatról szóló megállapodást - a Ria Novosztyi orosz hírügynökség hírét megerősítette az APA is.
A kétoldalú kormányközi egyezmény 2010 áprilisában született meg. Hasonló módon vesz részt a vezeték építésében Bulgária, Szerbia, Magyarország, Görögország, Szlovénia és Horvátország is. Alekszej Miller elmondta, hogy a Déli Áramlatnál a legközelebbi jövőben újabb partnerek csatlakozására számít, s hogy a fő partnerekkel, az olasz ENI-vel és a francia EdF konszernnel folyó tárgyalásokon elvi nézeteltérés nincs.
Tavaly hírek keltek szárnyra német cégek bevonásáról: nem hivatalos forrásból elterjedt, hogy a Gazprom meghívta az RWE-t, és állítólag kész csatlakozni a BASF is.
A Déli Áramlat építésének fő célja a nem ritkán problémákat okozó s jelenleg az európai szállítások közel 80 százalékát átvezető Ukrajna elkerülése a gázszállításban. Miller azonban hangsúlyozta: a Déli Áramlat akkor is felépül, ha a korábbi orosz javaslatnak megfelelően egyesül a Gazprom és az Ukrán Naftogaz, és emellett a Gazprom a Déli Áramlat megépülése után is garantálja az ukrajnai vezetékrendszer maximális kihasználását. Ukrajnával kapcsolatban a Gazprom vezérigazgatója jelezte, hogy tekintettel a nagy hidegekre, a szerződésben szereplő mennyiségen felül is szállít gázt a szomszédos országba. Közben a konszern számos orosz régióban ugyancsak a nagy hidegek miatt korlátozta a gázfelhasználást február 15-től legalább február 25-ig.
Miller azt is közölte: a Gazprom egyelőre nem szándékozik csökkenteni az Ukrajnának szállított gáz árát, ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy olcsóbb lehet a gáz, ha Ukrajna belemegy a Naftogaz konszernje és a Gazprom egyesülésébe, mert attól kezdve az orosz belföldi áron vásárolhatja Kijev a gázt.
A Gazprom gázmezőket vinne az új vállalatba, s Ukrajnától azt várja el, hogy vezetékrendszerét vigye be.

A vezérigazgató bejelentette, hogy Oroszország és az EU hamarosan 2050-ig szóló menetrendet ír alá a gázkapcsolatokról, esetleg már a héten esedékes Oroszország-EU csúcson, és a tanácskozás elé terjesztik a Déli és az Északi Áramlat projektjét.
Moszkva a főleg a piac liberalizálására vonatkozó, márciusban életbe lépő harmadik energiacsomag több részletét illetően még felvilágosítást vár - mondta.
A sajtóértekezleten a Gazprom egy másik vezetője elmondta: a német E.On hivatalosan kérte, hogy a szerződéses árakat kössék a teljes lekötött mennyiség tekintetében az azonnali piac - jóval olcsóbb - áraihoz, az illető azonban hozzátette, hogy a Gazprom erre nem hajlandó.
Miller ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a Gazprom európai eladásainak legfeljebb 15 százalékát teszi ki az azonnali piaci árakon értékesített mennyiség.
Szergej Kuprijanov Gazprom-szóvivő hétfőn cáfolta, hogy felfüggesztették volna az Északi Áramlat vezeték második szálának építését, és kijelentette, hogy az a terveknek megfelelően halad.