Nem volt elég a lendület

BÉT: Alacsony forgalmú héten kissé emelkedett a BUX

Rendkívül alacsony forgalmú hetet zárt a Budapesti Értéktőzsde, amelynek részvényindexe, a BUX kissé emelkedni tudott a megelőző heti nagyobb esés után.

2011.02.20 08:41MTI

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 22.513,74 ponton zárt pénteken, 143,79 ponttal, 0,64 százalékkal magasabban az előző heti záró áránál. A heti forgalom 57,35 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 104,3 milliárd forint értékben születtek üzletek.

A megelőző heti esés után hétfőn, kedvező nemzetközi hangulatban, a BÉT-en is pozitívan indult a kereskedés, és bár ez a lendület nem tartott ki a nap végéig, a BUX 0,81 százalékos emelkedéssel felülteljesítő volt Európában. A hét első kereskedési napján a Mol húzta fel a magyar indexet, az olajpapír több mint 3 százalékos emelkedése részben annak a hétfői bejelentésnek volt köszönhető, hogy a cég kurdisztáni kutatófúrásai sikeresek voltak, részben a gyorsjelentést megelőző spekulációnak. Másnap viszont már nem szerepelt ilyen jól a Mol: a cég gyorsjelentésében 29 százalékos árbevétel-csökkenésről számolt be.

A héten új részvénnyel bővült a kereskedés a BÉT-en: a miskolci székhelyű Plotinus Vagyonkezelő Nyrt. törzsrészvényeivel kedden kereskedtek először a tőzsde "B" kategóriájában. A cég papírjai jól teljesítettek, az első napon 224,9 millió forint volt a forgalmuk, amely aznap az ötödik helyet biztosította a Plotinus-papírnak a részvények között.

A hét további részében is alacsony forgalomban folytatódott a kereskedés, több részvényelemző szerint jelentősebb elmozdulásra a kormány konkrét gazdasági intézkedés-csomagjának nyilvánosságra kerülését követően lehet csak számítani. Addig várhatóan iránykeresés folyik, esetleges kisebb korrekciókkal.

A CIB Bank szakértői is felhívják a figyelmet arra, hogy a piac továbbra is a márciusban bejelentendő, 600 milliárd forintos reformcsomag részleteit várja. Kifejtik: az eddigi ismeretek szerint érintett területek - vagyis a rokkantnyugdíjazás, a munkanélküli segélyezés, a gyógyszerár-kiegészítések és a tömegközlekedési kedvezmények - érettek a változásra, de a csomag még így is érintetlenül hagy néhány fő kiadási tételt, például az oktatást, az önkormányzatokat, az egészségügyet és a szociális ellátórendszeren belül egyes más elemeket is. Az elemzők szerint a piac mindaddig "kétkedni" fog az adósságpálya hosszú távú fenntarthatóságában, amíg a program pontos részleteit nem közlik márciusban.

A héten szerda volt az egyetlen nap, amikor - a külföldi emelkedések nyomán - mégis "feléledt" kissé a magyar piac. A hét közepén a válság mélypontja óta először volt csúcson az amerikai és a német piac is. A BUX visszakorrigált a 2009. november 22-i csúcsig (22.703 pont), de ez a szint egyelőre úgy tűnik, útját állja a további erősödésnek - vélekednek a CIB elemzői.

A BÉT-en a vezető részvények vegyesen zárták a hetet

Az 57,35 milliárd forintos összforgalomból az OTP részvények adásvétele 53,86 százalékot tett ki, a Mol 22,76 százalékkal, a Magyar Telekom 9,92 százalékkal, a Richter pedig 6,78 százalékkal részesedett. Az OTP részvények egy hét alatt 0,86 százalékkal drágultak, 5.749 forintra nőtt az árfolyamuk. A Mol 1,9 százalékkal 22.035 forintra erősödött. A Magyar Telekom részvények ára 2,05 százalékkal 526 forintra csökkent. A Richter árfolyama gyakorlatilag stagnált - 39.705 forinton zárta a hetet - , míg a másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 0,68 százalékkal 21.600 forintra nőtt. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.972,54 pontos pénteki záró értéke 27,81 ponttal, 0,20 százalékkal volt alacsonyabb az egy héttel korábbinál.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.