A középtávú stabilitás a legnagyobb kihívás
Túlzottan pesszimisták az IMF hiány előrejelzései?
Az idei év végére 79,5 százalékról 69,9 százalékra csökken Magyarország GDP-arányos államadóssága.
2011.02.03 18:36MTIA nemzetközi pénzügyi szervezet előrejelzése szerint az elsődleges államháztartási hiány 2010-ben 4,0 százalék volt.

Az államháztartás középtávú stabilitása a legnagyobb kihívás
Magyarországnak a középtávon fenntartható államháztartás beállítása jelenleg a legnagyobb kihívás - írta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról szóló, csütörtökön kiadott oszágjelentésében.
A nemzetközi pénzügyi szervezet szerint a magyar gazdaság 2010-ben 1,1 százalékkal bővült, 2011-ben 2,8 százalékos növekedés várható.
Az IMF számításai szerint az átlagos infláció mértéke 2010-ben 4,9 százalék, 2011-ben várhatóan 4,1 százalék lesz, 2011 decemberére 3,9 százalékra mérséklődik. Az IMF erre az évre 5,6 százalékos államháztartási többletet prognosztizál a GDP arányában.
Nem reagált a forint az IMF országjelentésére
Változatlanul a 270 forintos euró árfolyamnál erősebben, a 269-es szint közelében maradt a forint árfolyama az IMF Magyarországról készített országjelentésének ismertetése után is.
Az eurót este fél hétkor 269,13 forinton jegyezték, délután negyed ötkor az árfolyam 269,43 forint volt.
A minisztérium nem kommentálta az IMF megállapításait
A Nemzetgazdasági Minisztérium nem kommentálta a Nemzetközi Valutalap (IMF) csütörtökön ismertetett, Magyarországról szóló országjelentésére, csak a tényről és a jelentés előzményeiről adott ki közleményt csütörtökön este.
A kormany.hu oldalon közöltekben a tárca emlékeztet rá, hogy a jelentés előkészítése céljából az IMF delegációja 2010. október 13-25-e között tartózkodott Budapesten. A megbeszélések során – amelyeken megfigyelőként részt vettek az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank képviselői is – találkoztak a kormány, a Magyar Nemzeti Bank, a PSZÁF vezetőivel és szakértőivel, valamint a pénzügyi piac egyes szereplőivel.
A látogatás részét képezte az IMF 2008. októberi hitelnyújtásához kapcsolódó, félévenként esedékes utólagos monitoring vizsgálat is - áll a közleményben.
A következő monitoring látogatás 2011 második negyedévében lesz esedékes, míg az IMF Alapokmány IV. cikkelye szerinti konzultációra várhatóan egy év múlva kerül sor - fogalmaznak. Emlékeztetnek arra is: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Alapokmányának IV. cikkelye alapján az IMF valamennyi tagországról legalább évenkénti gyakorisággal készít gazdaságpolitikai értékelést.
Elemzők túlzottan pesszimistának tartják az IMF hiány előrejelzését
Az, hogy az IMF kockázatosnak tartja a kormány gazdaságpolitikáját és a reformokat sürgeti az MTI által megkérdezett elemzők szerint nem újdonság, a nemzetközi szervezet 2012-es és 2013-as hiány előrejelzését azonban túlzónak találták.
Arra is felhívták azonban a figyelmet, hogy a hitelminősítő intézetek döntéseinél fokozattan veszik figyelembe a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentését.
Az IMF csütörtökön tette közzé a legfrissebb országjelentését Magyarországról, az ebben szereplő előrejelzés szerint az államháztartás eredményszemléletű, (ESA 95) hiánya tavaly elérte a GDP 4 százalékát, az idén az egyenleg 5,7 százalékos többlettel zár, ezt követően azonban a hiány megugrik: 2012-ben a GDP 5,2, 2013-ban pedig a GDP 7,2 százalékára.
A Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint a GDP az idén 2,8 százalékkal bővülhet, jövőre és azt követően pedig 3 százalékkal nőhet. Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországért felelős misszióvezetője csütörtökön Washingtonban azt mondta: a külső eladósodás és a magas államadósság miatt Magyarország sebezhető és ezért a Nemzetközi Valutaalap "nagyon kockázatosnak" ítéli meg a magyar kormány gazdasági stratégiáját. Suppan Gergely, a TakarékBank makroelemzője szerint az IMF túlzottan pesszimistán ítéli meg a hiány és a növekedés várható mértékét. 2012-ben például azzal számolnak, hogy a hiány a GDP 5,2 százalékára emelkedik, noha jövőre még életben lesznek a válságadók, így valószínű, hogy a hiány a 3 százalék közelében marad - mondta.
Hozzátette, hogy az 5 százalékos hiányszintről emeli az IMF 7,2 százalékra a 2013-as hiányt, egy alacsonyabb 2012-es deficittel számolva azonban a hiány csak 5 százalék körüli mértékre növekedne, a tervezett reformok nélkül.
A kormány által bejelentett 600 milliárdos megtakarítás pedig éppen ezt a növekedést előzné meg - tette hozzá.
Suppan Gergely hangsúlyozta: az IMF legalább annyira kíváncsi a reformprogram részleteire, mint az elemzők. Az eddig kiszivárgott terveket biztatónak nevezte az elemző, de figyelmeztetett: "nagyon nagy csalódást jelentene" ha nem sikerülne a tervezett 600-650 milliárdot megtakarítani. A nemzetközi szervezetnél optimistábban ítéli meg Suppan Gergely a 2012-es, 2013-as várható növekedését is. Emlékeztetett rá, hogy ezekben az években már eredmény várható az autóipari beruházásoktól, amelyekkel az IMF vélhetően nem kalkulált. Suppan Gergely szerint jövőre és 2013-ban is 4 százalék felett lehet a gazdasági bővülés üteme.
Az IMF által felvetett kritika részben jogos, ugyanakkor a Valutalap által közölt prognózis államháztartási deficitet tartalmazó adatsora túlzottnak látszik - mondta Forian Szabó Gergely.
A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a hitelminősítők döntéseinél alapvető szempont az IMF jelentése, illetve véleménye, ezért az IMF által jelzett kockázatok megjelennek a minősítő intézeteknél is. Márpedig Magyarország besorolása jelenleg egy kategóriával van az úgynevezett bóvli szint felett.
Az IMF által közölt 2012-re 5,2, 2013-ra 7,2, 2014-2015-re 7,2-7,2 százalékos GDP arányos államháztartási deficit bizonyára nem számolt még a februárban nyilvánosságra kerülő konszolidációs csomaggal - vélte az elemző.
Forian Szabó Gergely véleménye szerint amennyiben a tervezett mértékben sikerül csökkenteni az államháztartás kiadásait, akkor jövőre tartható a kormány által prognosztizált 3 százalékos hiány.
A későbbi években kissé bizonytalanabb a helyzet, hiszen az IMF és a kormány prognózisa között lévő 4 százalékos különbség tetemesnek látszik.
A piac természetesnek veszi, hogy a bevételek növelése már lekerült a napirendről, hiszen a különadókkal ezt a lehetőséget már kimerítette a kormány - jelezte a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06