1500 milliárd forintos keret, 80 felhívás
Ma mutatják be az Új Széchenyi Tervet
Mintegy 1500 milliárd forintos kerettel több mint nyolcvan felhívást jelent be az Új Széchenyi Terv keretében a kormány pénteken, ám ezek közül januárban alig több mint tíz indul el élesben, a többire nagyjából még egy hónapot várni kell.
2011.01.14 10:34Népszabadság/MTI/ma.huEzt tudta meg a Népszabadság.
A napilap pénteki számában megjelent cikk szerint a pályázatok nagy része tartalmukat tekintve az Új Magyarország fejlesztési terv felfüggesztett felhívásainak újraindítása, csak éppen új köntösbe öltöztetve.

Januárban élesben indul a kombinált mikrohitel, amely keretében fejlesztésű célú kölcsönt kaphat a nyertes pályázó azért, hogy előfinanszírozza a számára megítélt támogatáshoz szükséges önrészt.
S már ebben a hónapban be lehet adni a pályázatot az atipikus foglalkoztatással, illetve néhány közlekedésfejlesztéssel kapcsolatos támogatásra is - olvasható a Népszabadságban.
Ma mutatják be az Új Széchenyi Tervet
A második Orbán-kormány 2010. július 28-án bocsátotta társadalmi vitára az Új Széchenyi Tervet, a talpra állás és felemelkedés fejlesztéspolitikai programot, amely hét területre - az egészségiparra, a zöld gazdaság fejlesztésére, a lakásprogramra, az üzleti környezet fejlesztésére, a tudományra és innovációra, a foglalkoztatás bővítésére, a tranzitgazdaságra - koncentrál.
A vitairathoz 2010 szeptember közepéig lehetett javaslatot tenni, majd ezt követően széles körű társadalmi konzultációkon mondtak véleményt a társadalmi, szakmai és civil szervezetek. Az Új Széchenyi Terv jövőképet ad a következő két évtizedre, prioritása a munkahelyteremtés és a magyar kkv-k helyzetbe hozása, amelynek révén 2020-ig mintegy egymillió új munkahely jöhet létre. Ennek érdekében 2011-ben a pályázati források közel 90 százaléka jut direkt vagy indirekt módon a kkv-szektorra. Az Új Széchenyi Tervhez kapcsolódó uniós források pályáztatási rendjének egyszerűsítéséről a kormány rendeletet fogadott el. Az eddig szakaszonként külön jogszabályban szabályozott pályázati feltételek helyett most egy egységes szabályozás jön létre. A kormány reményei szerint ezzel átláthatóbb lesz a rendszer, könnyebb lesz tájékozódódni és gyorsabb is lesz a pályázás. A legfontosabb újdonság, hogy az eddigi, nagyrészt kétfordulós helyett egyfordulós pályázatokat írnak majd ki. Emellett egyszerűsödik és rövidül is a bírálati eljárás. A szerződéskötési idő is csökken azzal, hogy egységes általános szerződési feltételek lesznek minden pályázathoz, így a pályázók előre tudják majd, hogy mik a kötelezettségeik.
Az első Orbán-kormány gazdaság- és társadalomfejlesztési programja, az Első Széchenyi Terv 2001. január 15-én indult. Az akkori Gazdasági Minisztérium 55 pályázatot hirdetett meg 100 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra.
Másfél év alatt az Első Széchenyi Terv a rendelkezésre álló 200 milliárd forint állami forrással 600 milliárd forintot mozgatott meg a gazdaságban. A 2001 és 2006. közötti évekre kitekintő, középtávú fejlesztési program hat fő programterületet - a vállalkozáserősítés, a turizmus fejlesztés, a lakásprogram, a regionális gazdaságfejlesztés, az energiatakarékosság és az aktív foglalkoztatás - ölelt fel, és mintegy 60 alprogramot tartalmazott. Ezt egészítette ki az állami autópálya-építési program.

A terv azonban gyakorlatilag csak az első Orbán-kormány alatt 2002 májusáig működött, a következő kormány, a Medgyessy-kabinet alatt fokozatosan megszűnt.
Az Első Széchenyi Terv egyetlen eleme maradt fenn tartósan, a Széchenyi Hitelkártya.
A Széchenyi Kártya indulása óta 860 milliárd forint hitelt nyújtottak a kártya segítségével a kis- és középvállalkozásoknak, 140 ezer vállalkozó kapott eddig Széchenyi Kártyát. Az idén 130 milliárd forint hitelt helyeztek ki a Széchenyi Kártya termékeivel.
Kapcsolódó írások:
- Januárban indul a Széchenyi Kártya önerőhitel
- Széchenyi Kártya: marad a kamat- és garanciadíj-támogatás
- A Széchenyi-kártya az Uniós pályázatoknál is segíthet jövőre
- Kerekasztal-beszélgetés a Magyar Nemzeti Múzeumban
- Sikerként könyvelhető el a Széchenyi Kártya Program bővítése
- Széchenyi-relikviákat mutatnak be Kaposvárott
- Demján Sándor: a Széchenyi Kártya átütő siker lett
- Közelít az Új Széchenyi Terv
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06