Két fokozattal visszaminősítettek

Zuhan a forint a Moody's-leminősítés után

Bár erősödéssel kezdett a forint hétfőn, jelentősen gyengült az árfolyam azután, hogy a Moody's nemzetközi hitelminősítő egyszerre két fokozattal visszaminősítette Magyarország deviza- és forintadósi besorolásait.

2010.12.06 16:38MTI

Az eurót hétfőn délután négy órakor 280,01 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a péntek délutáni 277,23 forint után. Hétfőre virradóra a jegyzés 276,50 forint közvetlen közelében ingadozott a nemzetközi devizakereskedelemben.

A Moody's Investor Service hitelminősítő intézet hétfőn reggel a befektetésre ajánlott kategória alsó határára minősítette vissza a magyar államkötvények besorolását: "Baa1" kategóriából a "Baa3" kategóriába, negatív kilátással.

A besorolás egy fokkal áll a "bóvli" kategória felett. A hitelminősítő intézet az ország költségvetési helyzetének hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatos "növekvő aggodalmakkal", valamint az ország magas külső pénzügyi sérülékenységével indokolta a visszaminősítést és egyúttal további visszaminősítést is kilátásba helyezett. A Moody's besorolása ezzel egy szintbe került a Standard & Poors által a magyar szuverén adósságnak adott minősítéssel. A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" besoroláson tartja a magyar államadósságot.

A forint árfolyama nagyot veszített a hírt követően, annak ellenére is, hogy a piacok már számítottak a rontására, igaz, nem ekkora mértékűre.

Az euróval szemben a forint a bejelentést követően alig fél óra alatt 277 forint feletti jegyzésekről 279 felettire, a dollárral szemben 207-es jegyzésekről 209-es jegyzésekre, hasonlóképpen a svájci frankkal és a japán jennel szemben is bő két forinttal gyengült. Az árfolyam aztán a nap túlnyomó részében 280 forintos euró jegyzés, 211 forint körüli dollár jegyzés, 214,50 forintos svájci frank jegyzés és 254,50 forintos japán jen (100 egység) jegyzés környezetében ingadozott. A forint árfolyama a hétfői egy százalék körüli gyengüléssel együtt is erősebben áll az elmúlt hét elején, kedden elért 285 forint közeli euró jegyzéseknél, amikor az euróövezettel szemben kialakult befektetői bizalmi válság - amit az ír pénzügyi mentőcsomag elfogadása sem tudott enyhíteni - 1,30 dollár alatti jegyzésekre nyomta le az euró árfolyamát.

Most hétfőn az euró gyengült ugyan, de 1,32-es dollár jegyzések felett maradt. A dollárt hétfőn délután 210,93 forinton jegyzik 1,3282 dolláros euró árfolyam mellett a péntek délutáni 207,30 forintos és 1,3372 dolláros jegyzésekkel szemben.

A svájci frank 213,78 forint a pénteki 212,32 forint után, száz japán jen jegyzése 254,72 forint 251,51 forint után.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.