3 százalékos gazdasági növekedést jósolnak

Jövő évi költségvetés: fűnyíróelv és egyéb finomságok

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a jövő évi büdzsé tervezetét ismertetve a szombati kormányszóvivői tájékoztatón kiemelte: "ez a költségvetés 3 százalék alatti deficitet tartalmaz, tehát először teljesíti az Európai Unióhoz való csatlakozáskor vállalt, a stabilitási és növekedési egyezményben lefektetett hiánycélt".

2010.11.02 07:46MTI

A jövő évi büdzsé 3 százalékos gazdasági növekedéssel és 3,5 százalékos inflációval számol, s azzal, hogy az államadósság már csökken. A miniszter megjegyezte, hogy "ez egy ambiciózus, de reális gazdasági növekedési ütem, amiben nincs benne egy újabb globális válság, amivel nem számolunk".

A költségvetés három gazdaságpolitikai célkitűzést kíván szolgálni: a munkahelyteremtést, a növekedés élénkítését, valamint a családok és a gyermekvállalás segítését - mondta Matolcsy György. A javaslat a családok erőteljes támogatását, az üzleti szféra levegőhöz juttatását, és a közszféra karcsúsítását tűzi ki célul.

A miniszter bejelentette: a közszféra jelenlegi 690 ezres létszámát 25-30 ezerrel kívánja csökkenteni a kormány jövőre. A központi költségvetési intézményeknél 5 százalékos, a költségvetési háttérintézményeknél 10 százalékos lesz a leépítés, 5 százalékos dologi költségcsökkentés mellett.

Elmondta: a költségvetés három kulcsösszefüggésre épül: az elmúlt 20 év legjelentősebb adócsökkentésére, amely közel 450-500 milliárdot jelent, az egészségügyi kassza 725 milliárdos hiányának adóbevételekből történő rendezésére, és a nyugdíjkassza jövő évi deficitjének kipótlására.

Majd kiderül

A nyugdíjkassza jövő évi közel 900 milliárd forintos hiányának pótlására a kormány államháztartási egyensúlyt javító alapot hoz létre. A kabinet úgy számol, hogy a magán-nyugdíjpénztári kifizetésekből visszatartott 360 milliárd forint, valamint a közel 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag 90 százalékának az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépése nyomán visszaáramló vagyonból 540 milliárd forint az államháztartási egyensúlyt javító alapba kerül. A munkavállalói érdekképviseletek ellenzik a fűnyíróelv szerinti létszámleépítést a közszférában és hiányolják, hogy a kormány nem a feladatokhoz igazítja létszámot.

Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke váratlannak ugyan nem nevezte Matolcsy György bejelentését a közszférában várható 25-30 ezres létszámcsökkentésről, ám úgy vélte, hogy az ellentétes a kormányzópárt választási kampányában elhangzottakkal. Több munkaadói szervezet is egyetért a költségvetés bejelentett főbb számaival, de hiányolják a részleteket a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban.

Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető társelnöke szerint a 2011-es tervezet egy "bátor" költségvetés, mind a gazdasági növekedés, mind pedig az adóbevételek szempontjából. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára "rendjén valónak" nevezte a 3 százalék alatti hiányt, és a tervezett gazdasági növekedést is, és üdvözölte, hogy a kormány csökkenteni kívánja a közszféra létszámát. Fontos üzenetnek nevezte azt is, hogy jövőre a közszférában a nominális bérkiáramlás összege nem változik.

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint akár lényegesen is csökkenhet a következő években az államadósság és a kamatteher a magán-nyugdíjpénztári befizetések és vagyon átirányításával az állami kasszába, de a részletek ismeretének hiányában még sok a bizonytalanság és az eredmények is kétesek. Londoni felzárkózó piaci elemzők hétfőn úgy vélekedtek, hogy rövid távon minden bizonnyal kedvező államháztartási és adósságfolyamatokra lehet számítani a magyar kormány által a hétvégén vázolt jövő évi költségvetési tervezet - főleg a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel és a vagyonnal kapcsolatos kormányzati tervek - alapján, ám a nyugdíjvagyonnak az adósság csökkentésére és az állami nyugdíjrendszer feltőkésítésére történő felhasználása a nyugdíjreform visszafordításával érne fel, ami fenntarthatósági problémák forrása lehet.

A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató szakértői kiemelték: a nyugdíjpénztári vagyonnal kapcsolatos tervek hosszú távon kínálati oldali nyomást teremthetnek a helyi adósságpiacon, tekintettel a magánnyugdíj-alapok várhatóan csökkenő keresletére.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.