Az adórendszert azért átalakítanák
A Jobbik nemet mond az egykulcsos adórendszerre
A Jobbik egyetért az adórendszer átalakításával, mert a jelenlegi adóelvonás mértéke kiemelkedően magas Magyarországon, ugyanakkor elveti az egykulcsos adórendszert.
2010.10.26 14:38MTILenhardt Balázs, az ellenzéki párt vezérszónoka az adótörvényekről szóló javaslat keddi, parlamenti vitájában kiemelte: csökkenteni kell a terheket, de a könnyítést indokolt a leginkább rászorulóknál és a családoknál maximalizálni.
Elutasítják a lineáris, egykulcsos adórendszert, szerintük valódi és egyértelmű családi adózást kellene bevezetni.
Utóbbit az alkotmányban is rögzítenék. A politikus a progresszív adórendszer mellett foglalt állást, amely, mint mondta, a szociális állam vívmánya.
Hozzátette: az egykulcsos adó neoliberális eszme, az SZDSZ-nek volt a fő követelése, abszolút nem felel meg a társadalmi igazságosság elvének, a közös teherviselésnek.
A jobbikos szónok azt mondta, hogy a költségvetés szja-bevételéből kieső 300 milliárd forint legnagyobb része a legfelső jövedelemosztályt alkotóknál marad, s érezhetően csak a társadalom 10 százalékát érintik a változások. Bruttó 260 ezer forint alatt csak három vagy többgyermekes családok helyzete fog kifejezhetően javulni. A szociális szempontokat sokkal inkább érvényesíteni kellett volna - jegyezte meg.
A minimálbér adókötelessé tétele a feketegazdaságot még tovább erősítheti - tette hozzá. Az adófizetési hajlandóságot egy erős adóhatóság és megfelelő szankciórendszer növelné meg, amely mellett túl kockázatos lenne adót csalni.
A Jobbiknak az az álláspontja, hogy újabb külföldi és multinacionális cégek helyett a magyar vállalkozásokat kell segíteni többek között a belső kereslet élénkítésével, tőkeinjekcióval, a bürokrácia csökkentésével. Kifogásolta a javaslat kapcsán azt is, hogy a kormánypárti többség még csak tárgyalni sem volt hajlandó a volt állampárti vezetők kiemelt nyugdíjának megszüntetéséről, illetve csökkentéséről szóló jobbikos javaslatot.
Lenhardt Balázs kitért arra is, hogy véget kell vetni a szavazatszerzési célokból elterjesztett segélyezési rendszernek.