Cél, hogy csökkenjen a fogyasztók kiszolgáltatotts
Kormányzati szándék az árampiac valódi liberalizálására
A miniszterelnök utasította a pénzügyminisztert, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket a villamosenergia-piacon tapasztalható monopolisztikus helyzet felszámolása érdekében - jelentette be a kormányszóvivő kedden.
2008.03.12 08:59MTIDaróczi Dávid közölte: Veres János feladata, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) működésével kapcsolatban haladéktalanul kezdeményezze, illetve hajtsa végre a szakmailag indokolt személyi, szabályozási és szerkezeti változtatásokat.
Ez azt is jelenti, hogy távozik posztjáról Kocsis István, az MVM vezérigazgatója. Indoklása szerint a kormányzati lépés célja olyan piaci folyamatok beindulásának elősegítése, amelyek jobban érvényesítik a fogyasztók érdekeit. Mint mondta, a változtatásoknak még egy fontos célja van, az Új Tulajdonosi Programmal összefüggésben ugyanis úgy kell átalakítani az MVM-et, hogy az biztonságos gyarapodást nyújtó befektetéssé válhasson azok számára, aki a társaság a részvényeiből jegyeznek majd. Arra a kérdésre, hogy miért éppen most kezdeményezi a miniszterelnök ezeket a lépéseket, azt válaszolta: most érkeztek meg azok a tanulmányok, amelyeket az árampiaci liberalizáció hatásairól a kormány a Gazdasági Versenyhivataltól és a Magyar Energiahivataltól rendelt.
Kóka János, a Szabaddemokraták Szövetségének elnöke, volt gazdasági és közlekedési miniszter kedden a Budapesten sajtótájékoztatón arra emlékeztetett, hogy 2007 második felében a villamos energiával kapcsolatos parlamenti vitában abban állapodtak meg, hogy GKM elkészíti a jogszabály-tervezeteket, az MVM tulajdonosi jogait gyakorló pénzügyminiszter pedig lépéseket tesz az vállalatcsoport monopol piaci szerepének megszüntetésére azért, hogy verseny legyen a piacon. Még az árampiac 2008. január elsejétől hatályos teljes liberalizációja előtt, 2007 decemberében készült az a dokumentum, amely az MTI birtokába került.
A gazdasági és közlekedési miniszter a kormány részére készült előterjesztésben figyelmeztetett arra, hogy a teljes piacnyitás nem valódi liberalizáció, miután a parlament az előterjesztő GKM és a Magyar Energia Hivatal álláspontjától eltérő módon alkotta meg az új villamosenergia törvényt. "Miközben a jogszabály tovább erősíti és hosszú időre befagyasztja egy állami cég, a Magyar Villamos Művek Zrt. monopol helyzetét, a Miniszterelnöki Hivatal gondozásában készülő végrehajtási rendeletek különösen nehéz helyzetbe hozzák a villamos energiát fogyasztó magáncégeket" - olvasható a tavaly decemberi dokumentumban.
A GKM akkor politikai egyeztetéseket javasolta a kormánynak, hogy a gazdasági növekedésre és a fogyasztókra egyaránt hátrányos következmények elkerülhetők legyenek.
A kormányszóvivői bejelentést taglalva Veres János pénzügyminiszter az MTI-nek kedden az árampiaci szabályozási környezet megváltoztatásával kapcsolatban konkrétumokról nem kívánt beszélni, annyit mondott, hogy a magyar árampiacon érdemes a piaci viszonyokat jobban érvényesítő helyzetet teremteni úgy, hogy ne legyen erőfölény, és a fogyasztók kiszolgáltatottsága csökkenjen.
Megemlítette azt is: az Új Tulajdonosi Programban az MVM-nek fontos szerepet szán a kormány, és szeretnék a társaságot úgy átalakítani, hogy az biztonságos gyarapodást nyújtó befektetés lehessen azok számára, akik élnek a program adta lehetőséggel. Az MVM távozó vezérigazgatóját illetően Veres János úgy fogalmazott: Kocsis Istvánt nem terheli semmilyen felelősség, őt továbbra is jó menedzsernek, vezetőnek tartja. A szervezeti és szabályozási átalakítás célja Veres János szerint a verseny erősítése.
Ezzel nem zárható ugyan ki az árak emelkedése, de könnyebben elérhető, hogy csökkenjenek, vagy ne emelkedjenek elviselhetetlen mértékben. A szervezeti átalakulással kapcsolatos kormányzati elképzeléseket, javaslatokat először az MVM jövő heti igazgatósági ülésén, majd az igazgatóság által összehívott közgyűlésen ismertetik - mondta a pénzügyminiszter.
Az SZDSZ egyetért a miniszterelnök szándékával, és radikális lépéseket vár a villamosenergia-piac liberalizációjában és a Magyar Villamos Művek monopolisztikus szerepének lebontásában - mondta Kóka János a sajtótájékoztatón.
A pártelnök, volt gazdasági és közlekedési miniszter hozzátette: az SZDSZ a korábbi kezdeményezésének megfelelően négy fontos lépést tart szükségesnek: a hosszútávú áramvásárlási szerződések felbontását, a jelentős piaci fölénnyel rendelkezők birtokában lévő áram meghatározott profittal költségalapon történő értékesítését, a határkeresztező kapacitások megnyitását a többi piaci szereplő számára, és a rendszerirányító Mavir teljes függetlenségét.
A pártelnök utalt arra is, hogy az új villamosenergia törvény parlamenti vitájában a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Fidesz - Magyar Polgári Párt képviselőinek módosító javaslatai korlátozták az energiapiaci hatóságot a jelentős piaci fölénnyel rendelkezőkkel kapcsolatos beavatkozásban. Az elnök kifejtette, hogy az elmúlt években 50-100 milliárd forint többletnyereség "csorgott" az MVM-be monopolisztikus szerepének köszönhetően.
Úgy vélekedett: az olcsó paksi áram és egyéb kedvező beszerzések ne a monopol szereplő profitját növeljék, hanem adjanak lehetőséget az árcsökkentésre. Kákosy Csaba, gazdasági és közlekedési miniszter ehhez hozzátette: helyes a vállalatvezetőknek a profit maximalizálására törekedniük, de ne a piaci verseny és a fogyasztók kárára. A miniszter közölte, hogy az év második felében módosítják a szabályozást a fenti célok érdekében.
Középtávon a versenynek az árak mérséklését kell eredményeznie - tette hozzá. Kóka János elmondta azt is, hogy az MVM-nek, amelynek privatizációját a tőzsdén tervezik megvalósítani, olyan vezetőre van szüksége, aki tudatosan vállalja az MVM csoport monopolisztikus szerepének megszüntetését.