15-20 milliárd forintba kerülhet
"A válságadó miatt nem lesz drágább a benzin"
A Mol számára 15-20 milliárd forintba kerülhet a második gazdasági akcióterv keretében kivetett válságadó - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a vállalat elnök-vezérigazgatója.
2010.10.19 08:32VilággazdaságHernádi Zsolt hozzátette: nem fogják áthárítani az adót a fogyasztókra. Ugyanakkor figyelmeztetett: a kormánynak nagyon gyorsan hozzá kell kezdenie a kiadási szerkezet átalakításába, mert amennyiben újabb hasonló terheket vet ki, vagy a különadó hároméves időtartamát meghosszabbítja, akkor el fogja veszíteni a hitelességét.
A Mol-részvények árfolyamát jobban visszaveti a rossz magyarországi makrogazdasági környezet, mint egy meghatározott ideig beszedett, kalkulálható összegű adó, hiszen a papírok beárazásában jelentős szerepet játszik az országkockázat - mondta a Mol elnök-vezérigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.
Hernádi Zsolt hozzátette: az energiaipari szektor, és azon belül a Mol, amely eddig is komoly összegeket fizetett be az államkasszába, ugyanakkor nyilvánvalóan nem örül az újabb adótehernek.
A Molnak az első becslések szerint 15 és 20 milliárd forint közötti összeget kell majd befizetnie a válságadó bevezetése nyomán, de a vállalat ezt a kiadást nem tudja továbbhárítani: a cég piaci alapon árazza a termékeit, a konkurenseinek pedig nem kell efféle kiadással számolniuk.
Elképzelhető tehát, hogy átmenetileg vissza kell fogni a beruházási kiadásokat - mondta az elnök-vezérigazgató.
Mi kell az élénküléshez?
A Mol elnök-vezérigazgatója szerint feltétlenül szükség van a belső fogyasztás további élénkítésére, ám ha ez további eladósodás vagy a vállalati szférából történő forráskivonás árán történik meg, úgy, hogy közben más nem történik a makrogazdaságban, annak rövid távon lehetnek ugyan pozitív hatásai, hosszú távon azonban negatív ciklust indíthat be.
Hernádi Zsolt szerint a kormánynak abban az átmeneti időben, amíg a válságadókból befolyó plusz bevétel a rendelkezésre áll, valóban hozzá kell nyúlnia a nagy elosztási rendszerekhez, és el kell kezdeni kialakítani azt a fogyasztásszerkezetet, amely végül gazdasági növekedést generál majd.
Rövid az idő
A Mol-elnök szerint a különadók most mozgásteret adnak a kormánynak, de újabb hasonló terhek bevezetésével nem lehet minden évben előállni, és a most bejelentetteket sem lehet a meghirdetett három évnél tovább érvényben tartani. A kormány hitelességét most még nincs oka kétségbe vonni a befektetőknek, de ha a most vázolt feltételek a következőkben módosulni fognak, új piacokat kereshetnek és elvihetik a pénzüket - tette hozzá.
Hernádi Zsolt hangsúlyozta: a kormány rendelkezésére álló három év gyorsan véget ér, ezért minél előbb meg kell kezdeni a kiadási szerkezet átalakítását, az államnak vissza kell térnie az alapfunkcióihoz, amelyek ellátásához meg kell teremteni a finanszírozási forrást, és meg kell nézni, hogy a gazdaság élénkítése érdekében mennyit és hová kell befektetni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06