Elkerülhetetlenek a megszorítások a fővárosban
Atkári János: nagy lyuk tátong a költségvetésben
tkári János szerint legalább 55-60 milliárd forintos "lyuk tátong" a főváros költségvetésében.
2010.10.15 12:15Magyar HírlapRendkívül nagy lyuk tátong a főváros költségvetésben, a főváros fedezetlen elköteleződésekre vállalkozott, amelyek nagyságrendje 55-60 milliárd forint még akkor is, ha jóindulatú feltételezésekkel élünk a bevételek tekintetében - mondta Atkári János a Fővárosi Közgyűlés pénteki alakuló ülésének szünetében, újságíróknak.
Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester korábban már bejelentette, a korábbi főpolgármester-helyettes pénzügyi szaktanácsadó lesz, nem lesz az apparátus része és semmilyen politikai vagy döntéshozó szerepe nem lesz. "Nem politikai filozófiákat fog megfogalmazni, hanem a városi pénzügyi helyzetet segít kordában tartani" - közölte a főpolgármester.
Atkári János arra a kérdésre, hogy hogyan lehet az 55-60 milliárd forintot kigazdálkodni, jelezte: ehhez "nyilvánvalóan állami segítségre" is szükség van, de elkerülhetetlen az is, hogy a főváros "a maga területén próbálja megfogni a pénzeket". Hogy ez pontosan mit jelent, kifejtette: a fővárosnak bizonyos feladatokból "vissza kell vonulnia", csökkentenie kell az ellátást. Arra, hogy pontosan milyen területeken kell csökkenteni az ellátást, közölte, ennek meghatározása nem az ő tiszte.
Arra, hogy a takarékoskodás jelentheti-e elkezdett projektek leállítását, azt mondta, az elkezdettek közül nagyon kevés olyan van, ami jogilag-pénzügyileg leállítható, és azokon elég keveset lehet megspórolni. Amin meg lehet, "ott a fizikai szükségletek" nem teszik ezt lehetővé - fogalmazott. A 4-es metróról szólva azt mondta, a metró esetében az első szakasz kivitelezési szerződései "olyan mértékben előrehaladottak", hogy ott a leállítás nem hozna megtakarítást.
A második szakasz elhagyása pedig - szavai szerint - "nagyon fájdalmas lenne", a főváros végérvényesen elveszítene uniós pénzeket, amennyiben nem vállalkozna a második szakaszra. Példaként azonban megjegyezte: vannak olyan intézményi beruházások, amelyeket néhány évig el lehet halasztani, ám "ezek nagyságrendje eltörpül a pénzügyi hiányhoz képest".