5,25-ön maradt
Simor: csaknem egyhangúlag döntött a monetáris tanács a kamat tartásáról
Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa változatlanul hagyta a jelenleg 5,25 százalékos jegybanki alapkamatot a hétfői kamatdöntő ülésén.
2010.09.27 18:13MTIA monetáris tanács majdnem egyhangúlag döntött az alapkamat 5,25 százalékos tartásáról - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
A jegybank elnöke elmondta: a tanács előtt 25 bázispontos kamatcsökkentési, valamint kamattartási javaslat volt, így a májusban kialakult alapkamat továbbra is 5,25 százalék. Simor András, a kamatdöntés hátterét elemezve kifejtette: az elmúlt egy hónap alatt hullámzott Magyarország kockázati megítélése. Azt követően, hogy a nemzetgazdasági miniszter, majd a miniszterelnök is megerősítette, hogy a jövő évi államháztartási hiányt 3 százalék alatt kívánja meghatározni a kormány, az ország kockázati felára visszaállt a hónap elején mért szintre - tette hozzá.
A tájékoztatón az MNB elnöke kitért a francia Le Monde-nak adott interjújában szereplő, és a többszöri fordítás által kissé elferdült mondataikra.
Az interjúban elhangzottakat visszaidézve kifejtette: a Magyarország által felvett EU-IMF hitel mellett az szól, hogy - noha 2009 tavasza óta nem vettük igénybe - kamata mintegy 3,5 százalék, szemben a Magyarország által a piacról felvett devizahitelek 6-6,5 százalékos kamatával. Így a piaci finanszírozás az elmúlt évben mintegy 3 százalékos többletet jelentett - tette hozzá.
Rámutatott, hogy az IMF hitelek változó kamatozásúak, míg a piaci finanszírozás fix kamatozású. A Le Monde cikkében úgy fogalmazott: "Megmagyarázható a kormány döntése ..., hogy olyan gazdaságpolitikát folytasson, amelyet nem kell egyeztetnie".
Az MNB elnöke a sajtótájékoztatón rögzítette, hogy a költségvetésre vonatkozó idei és jövő évi célokat, az EU-IMF megállapodástól függetlenül is be kell tartani, mert a célt a stabilitási és növekedési egyezmény tűzi ki, amelyet Magyarország az EU-hoz csatlakozásakor aláírt.
Az MTI kérdésére kiemelte: Magyarország számára védőhálót jelentene, ha úgynevezett elővigyázatossági hitelmegállapodást kötne az IMF-fel. Egy ilyen típusú hitelnek, amíg azt nem hívja le az ország, csak rendelkezésre állási díja van, ami nem jelentős összeg - mondta a jegybank elnöke.
"Az ország kockázati megítélése jelentősen javult az elmúlt hetekben"
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió menedzsere kifejtette: miután a kormány ígéretet tett a jövő évi költségvetési hiánynak a GDP három százaléka alá szorítására, az ország kockázati megítélése jelentősen javult az elmúlt hetekben, így egyáltalán nem volt meglepetés a változatlan alapkamat.
Az augusztusi ülésen a héttagú tanácsból még ketten a kamatemelésre szavaztak, ugyanis az akkor megjelentetett Inflációs Jelentés még azzal számolt, hogy a pénzromlási ütem az előrejelzési horizonton a célérték felett marad - jegyezte meg.
Hozzátette: a tanács azonban akkor is érzékeltette, hogy a jelentés keretéül szolgáló, modellalapú előrejelzést most a szokásosnál is több bizonytalanság övezi.
Az azóta napvilágot látott adatok inkább a "galambok" álláspontját látszanak alátámasztani - fogalmazott.
Az infláció augusztusban kedvezőbb lett a vártnál, a rövid bázisú maginfláció egy-másfél százalék körüli. A bérnövekedési ütem tovább mérséklődött, a reálbérek év eleji felfutását gyors korrekció követte. A gazdasági növekedés ütemét tükröző havi ipari termelési és export adatok is azt mutatják, hogy az év eleji gyors élénkülés tetőzött, és inkább csak lassabb növekedésre lehet számítani a közeljövőben.

Bebsy Dániel szerint azonban jelentősebb fordulatot leginkább a kormány költségvetési deficittel kapcsolatos kommunikációja hozott. Az alapkamat szintjének meghatározásnál a következő időszakban rendkívül fontos lesz a költségvetés finanszírozási szükséglete, az állampapírkínálat - jegyezte meg.
A kedvező híreknek köszönhetően az országkockázati felárak csökkeni kezdtek, a forint látványos erősödésbe kezdett, az állampapír piaci hozamok is estek, azonban még mindig messze vagyunk a május eleji szintektől - figyelmeztetett. Bebesy Dániel szerint az önkormányzati választás után tovább folytatódhat a javulás abban az esetben, ha a kormány ismerteti az intézkedési teveit, amelyek segítségével elérhető lesz a 3 százalék körüli hiány, illetve tartósan csökkenteni lehet az államadósságot.
Hiteles fiskális politika vázolásával lehetőség nyílhat arra, hogy a magyar felárak tartósan szűküljenek a régiós szomszédokhoz képest. Kockázatok persze még most is bőven vannak, októberben dönt az EU a magánnyugdíjpénztárak költségvetési vonzatának elszámolásáról - jegyezte meg a portfolió menedzser. Jóváhagyás esetén az esetlegesen megugró állami költekezés, elutasítás esetén pedig a már meglebegtetett nyugdíjpénztári államosítás okozhat nagyobb aggodalmakat a piacon az elemző szerint.
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzői arra emlékeztettek, hogy április 26-a óta az ötödik egymást követő kamatdöntő ülés, amelyen nem történt változás a monetáris kondíciókban, miközben 2010 áprilisa előtt 10 egymást követő hónapban csökkentette az alapkamatot a jegybank. A utóbbi hetekben egyértelművé vált, hogy kiárazódott a további kamatcsökkentés lehetősége Magyarországon, és a piaci szereplők között inkább arról kezdődött el a találgatás, hogy mikor veszi kezdetét a kamatemelési ciklus - áll az Equilor közleményében.
Ezt a találgatást táplálta, hogy július végén megszakadt a tárgyalás a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között egy esetleges újabb hitellehívásról.
Ezt követően Simor András, a jegybank elnöke is jelezte a jegybanki óvatosságot, és nem zárta ki annak esélyét, hogy a kockázati szintek eseteleges hirtelen megemelkedése kamatemelésre kényszerítheti a jegybankot.
A kormányra ekkor nagy nyomás nehezedett és azóta több fontos bejelentést is tett, például a jövő évi hiánycél betartásáról.
Szeptember második felére enyhült a nyomás a hazai eszközárakon, és a rövid hozamok süllyedése mellett, több hetes erős oldalára kapaszkodott a forint jegyzése is - emlékeztetnek.
Ez a fordulat pedig az Equilor szerint a jegybanki döntéshozókat arra sarkallhatta, hogy mindenképpen érdemes kivárni a kamatemeléssel. A kivárás mellett szólt az elemzők szerint az is, hogy a következő napokban lát napvilágot több fonto
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06