Ki húzza a rövidebbet?
Mentőöv az adósoknak, kiborultak a bankok
Néma bábjáték zajlik jelenleg az országban: egymásra mutogatnak a kormány és a bankok, az adósok és az időben fizetők, valamint azok is, akik most szeretnének hitelhez jutni. Mindenki hibáztat valakit, azonban igazi felelősöket hiába is keresnénk- ez ugyanis lehetetlen a jelenlegi viszonyok között.
2010.09.21 10:11ma.huAz unalomig ismételt gazdasági világválság padlóra küldte az ismert világunkat. Állások szüntek meg, ezáltal újszülött adósok léptek színre, cégek mentek tönkre, bankok húzták le a rólót. Az adok-kapok játszmában egyet azért nem szabad elfelejteni: ha adósok születettek, az sem a banknak nem jó, sem a tartozónak. A bank nem kapja meg a pénzét, az adós meg ha megfeszül sem tud semmit tenni, átkozott spirál ez.
Mentőcsomag?
Múlt héten a kormány nyolc pontos javaslata verte ki a biztosítékot a bankoknál, ez a nyolc pont ugyanis rengeteg veszélyt rejt magában- a bankok szemszögéből mindenképpen. Így nézne ki, ha elfogadnák október végén:
1. Nem lehetne egyoldalúan, az ügyfélre nézve hátrányosan szerződést módosítani
2. Nem lehetne önkényesen kamatot emelni
3. A középárfolyam alkalmazása kötelezően elő lenne írva
4. Ingyenesen lehetne előtörleszteni
5. A fizetni nem tudó ügyféltől nem kérhetnének büntetőkamatot és egyéb extra díjakat
6. A lakás piaci értékénél többet nem követelhetnének a bankok
7. Kérelem esetén automatikusan hosszabbítható lenne 5 évvel a futamidő
8. A fenti pontokat nem lehetne üzleti-, illetve 2. vagy 3. ingatlan esetében alkalmazni.
Kinek lesz ez így jó?
A bankok szerint alkotmányellenenes a nyolc pont, nem beszélve arról, hogy igencsak kényelmes széket tol a kormány a tartozók alá. Ugyanis mi a garancia arra, hogy az adósok befizetik ezek után a törlesztőrészleteket? Nem fogják majd azt mondani, hogy az állambácsi úgyis megsegít?
Jelenleg 100 ezer olyan ingatlan van az országban, amelyben kilakoltatásra ítélt emberek élnek. A kormány által elfogadott, és idén nyáron (július 22.) életbe lépett kilakoltatási moratórium törvény kimondja: a kilakoltatást már elrendelő bírósági végzés kézhezvételét követő naptól el kell halasztani a lakáskiürítést 2011. április 15-ig.
Jó adós, rossz adós, mindenképpen adós
Van egy másik oldala is az éremnek, ott azok szerepelnek, akik időben kinyögik az igencsak megnőtt törlesztőrészleteket. Jó nekik, azt jelenti, hogy van állásuk és keményen a túlélésre hajtanak.

Magyarországon jelenleg 1.700.000 devizahiteles van, ennek a fele tartozik a bankoknak. Leegyszerűsítve: 10 adósból csak kettő jó adós. A Banki Hitelkárosultak Egyesülete szerint végre a bankok körmére néz majd a kormány, és talán megtörik ezt az egyeduralmat. Az adós ki van szolgáltatva hitelezőjének, és ha már túl van a hitel hitelének hitelén is, akkor úszik a lakás, autó, család, minden. Nem is kell olyan mélyen visszanyúlnunk a múltba: nemrégiben a svájci frank dagadása okozott riadalmat olyannyira, hogy a törlesztőrészletek duplájára nőttek.
Kezelnék a helyzetet
A hamarosan útjára indított Nemzeti Eszközkezelő Társaság is segíthet majd az eladósodottakon. Október 15-ig dolgozzák ki részletes az eszközkezelő működésének hogyanját, a kormány ekkor dönt majd a társaság létrehozásáról. Az elkövetkezendő hónapokban fog majd felállni az intézmény, amely biztosítaná, hogy a bajba jutott devizahitelesek egyéni kérésre forintra átváltsák a hiteleiket, ha pedig nem tudják fizetni a törlesztést, akkor bérletre válthatják a tulajdonjogot, amelyet az eszközkezelő vásárol meg.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint az eszközkezelő néhány tízezer devizahitelen segítene majd.
Tovább is van, mondjam még?
A számok és a kétségbeesésen túl van még folytatása a történetnek: az eladósodott, földönfutóvá vált vagy válni készülő emberek problémája egyúttal a társadalom problémája is lesz. Többen fordulnak majd segélyért, többen igényelnek majd állami bérlakásokat és még folytathatnánk a sort. Jó megoldás nem létezik, és nem is lesz. Mindig lesznek elégedetlenek és hátradőlők. A Fidesz javaslata október közepén-végén kerülne a tervek szerint a Parlament elé, és már év végén alkalmaznák. Addig nagyon sok csatát kell még megnyerni a szemben álló feleknek.