Felére csökkentek a fizetésképtelenségi eljárások
Csak látszat a krízis enyhülése az építőiparban
Kevesebb mint a felére csökkent augusztusban a fizetésképtelenségi eljárások száma az építőiparban az előző havihoz képest az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint.
2010.09.19 12:45MTIAugusztusban 189 céget vontak felszámolás alá, 204-gyel kevesebbet, mint júliusban, az idei év eddigi "legpusztítóbb" hónapjában - közölte az Opten. Sőt, augusztus az egész évet tekintve is a legalacsonyabb havi értéket hozta. Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója szerint nem szabad túlértékelni az augusztusi számokat, ilyenkor ugyanis a szabadságolások miatt hagyományosan kevesebb cégbírósági eljárás indul, mint a többi hónapban.
Az ágazat javuló trendjéről nem lehet beszélni, mert az egy évre visszatekintő 37,9 százalékos növekedés ijesztően magas, még a júliusi 35,5 százalékos mutatót is felülmúlja, az első féléves bedőlési tempót pedig több mint kétszeresen haladja meg.
A válság által leginkább sújtott ágazat mutatói az Opten közleménye szerint augusztusban - idén első ízben - jobbak voltak, mint a nemzetgazdaság egészének adatai.
A gazdaság egészében ugyanis 50 százalékkal több felszámolási eljárást indítottak a hitelezők az egy évvel korábbinál. Ez azonban semmiképpen sem az építőipar állapotának javulását jelenti, sokkal inkább a nemzetgazdaság egészének "hozzáromlását".
A júliusi rekordszámot követően a végelszámolások is csökkentek. A nyolcadik hónapban 150 cég tulajdonosai döntöttek a bezárás mellett, ez 76-tal kevesebb, mint júliusban. Ugyanakkor az egy évvel korábbihoz képest ez 48,5 százalékos növekedés, szemben a júliusi 17,7 százalékos bővüléssel. Idén eddig összesen 1.504 építőipari vállalkozás döntött tevékenysége megszüntetése mellett, míg tavaly augusztus végéig 1.299. Az ágazat hígulása nem lassul.
Bár a végelszámolások számának gyors növekedése erre utalhatna, az új cégek alapításának ugyancsak gyors tempója érvényteleníti ezt a hatást. Augusztusban 467 új építőipari vállalkozást alapítottak, ami 34,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Az ágazatban tehát nemhogy nem mérséklődik a cégek és tulajdonosok "jövés-menése", hanem egyre nagyobb a fluktuáció - júliusban ugyanis 22 százalékkal több új céget jegyeztek be, mint egy évvel korábban. Csorbai Hajnalka szerint az ágazat továbbra is egyik kedvenc terepe azoknak a vállalkozóknak, akik már-már üzletszerűen hagynak hátra maguk mögött üres, adóssággal terhelt cégeket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06