Jobb, bal,jobb, bal, jobb...?
A nagy kámingáut: a kormány hozzányúlhat a magánnyugdíjakhoz
Orbán Viktor a parlament őszi ülésszakának nyitónapján, még napirend előtt arról beszélt, hogy hozzá kell nyúlni a magánnyugdíj-rendszerhez, ha nem akarunk ejnye-bejnyét kapni Brüsszeltől. Ha az EU nem fogadja el a reform költségeinek elszámolhatóságát, akkor a kormány könyékig belenyúl a kasszába.
2010.09.15 11:04ma.huHogy miért kellene hozzányúlni a magánnyugdíjakhoz? Magyarország, sok másik, hasonló helyzetű állammal karöltve azt szeretné elérni, hogy Brüsszel úgynevezett felhalmozási tételként ismerje el a magánnyugdíjként befizetett évi több száz milliárd forintot, amit az állam a magánnyugdíj-pénztári befizetések ellentételezésére költ.
A fiatal korosztályok fizetnek, mint a katonatiszt a kasszába, az idősebbek már választási lehetőséget is kapnak: nyugdíjjárulékuk egy részét a társadalombiztosításnak, vagy a magánpénztáraknak fizetik. A már nyugdíjasok kifizetésénél ez az összeg hiányzik, ezért az állam megtoldja az állami nyugdíjalapnak ezt a kifizetést. A jelenlegi magánnyugdíjasok meg majd fizessék ki maguknak a saját nyugdíjukat, amikor eljön annak az ideje.
Kilenc ország alkalmazza sikeresen ezt a modellt, ami még a Horn-érában látott napvilágot. Lényege röviden tehát az, hogy az államnak nem kell kipótolni a nyugdíjakat, ergo nem szerepelne a könyvelésben, mint kiadás. Ha Brüsszel rábólint eme kilenc ország kezdeményezésére, akkor Magyarország másfél százalékkal lenne beljebb.

Az előző kormány is fejőstehénnek nézte a magánnyugdíj-pénztárakat, amikor lehetőséget adott az 52 évnél idősebb embereknek, hogy a privát rendszerből visszatáncoljanak az államiba. Hozzávetőlegesen 70 ezeren éltek akkor ezzel, így 88,8 milliárddal toldották meg a költségvetést.
Ha tehát a magánpénztári befizetéseket megkaparinthatná az állam, akkor garantáltan teljesülne az idei deficitcél, és jelentősen javíthatna a siralmas számadatokon.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szavai szerint a jövő évi költségvetés tervezésnél a kormány tartja magát a három százalékos hiánycélhoz.
A parlament őszi ülésszakának nyitónapján így beszélt a kormányfő:”Az nem megy, hogy 300-400 milliárd forintot teszünk be a magánnyugdíj-pénztárakba, és közben tartjuk a három százalékos hiánycélt.”
Az államosítás, mint fogalom, drasztikusan hangzik, főleg a piaci szereplőknek, de kétségkívül sokat javíthatna az államháztartási adatokon.
Kapcsolódó írások:
- Londonban örülnek az orbán-féle retorikai fordulatnak
- Orbán neveletlen az MSZP szerint
- Orbán: Magyarország visszafizeti az adósságait
- Oszkó: az Orbán-kormány legnagyobb bűne a rossz kommunikáció
- Új gúnynevet keres Orbánéknak az MSZP - a facebook-on
- Orbán és Tarlós csak a választások után találkozik?