Bosznia megállapodásra jutott az IMF-fel

Matolcsy: idén pénzügyi stabilizáció, jövőre reformok

Ambiciózus gazdaságpolitikát folytat a következő években az új kormány; felkészülve a válság újabb hullámaira azzal számol, hogy 2013-tól lendületet kap a globális bővülés, 2030-ra Magyarország gazdasági fejlettsége megelőzi az EU átlagot.

2010.09.03 12:47MTI

Ehhez az idei pénzügyi stabilizációt követően 2011-2012-es időszakban reformok sorát ígérte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) pénteki rendezvényén.

Megerősítette, hogy az idei 3,8 százalékos államháztartási hiánycélt tartja a kormány, és szigorú költségvetési politikát ígért. Mint megjegyezte, fiskális élénkítésre nincs lehetőség, de monetárisra - az árfolyamon és a kamaton kívüli eszközökkel - szerinte lenne. A kormánynak ezt a véleményét azonban nem osztja az MNB.

Ezért a növekedést a kormány az uniós források ésszerűbb elosztásával, a kutatás-fejlesztésre szánt arányuk növelésével és az Új Széchenyi Tervvel, új reálgazdasági stratégiával biztosítaná.

Az IMF-et illetően a miniszter azt hangsúlyozta, hogy a valutaalap és az EU létfontosságú és döntő segítséget adott Magyarországnak, anélkül pénzügyi összeomlás lehetett volna. A kölcsönszerződés októberben lejár, új kölcsönszerződést a magyar kormány nem kíván kötni, nincs rá szüksége - erősítette meg.

A lejáró hitelek finanszírozást a pénzpiacokról kell biztosítani, amely a nemzetgazdasági miniszter szerint az új gazdaságpolitika sikerével biztosítható. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ország stratégiai partnere marad az IMF-nek, "technikai segítséget kérünk és kapunk", de újabb kölcsönt nem. Magyarország jelentős mértékben önfinanszírozóvá vált a megtakarítások növekedésével, amely ugyan a finanszírozási oldalról kedvező, de ez a pénz hiányzik a gazdaság dinamizálásához - mondta. Ezt a hiányt igyekszik pótolni az Új Széchenyi Terv, amelynek egyik következménye Matolcsy György szerint az lesz, hogy a magyar gazdaság legnagyobb rejtett száma, a GDP és a GNI közötti rés szűkül, ahogy az előző Orbán-kormány ideje alatt is megtörtént.

A miniszter 2011-12 között 10-15 erőteljes strukturális reform végrehajtását ígérte, amihez - mint mondta - vissza kell szerezni a nemzetközi piacok és befektetők, a belföldi piaci szereplők és a lakosság bizalmát. Magyarország ezzel az európai reformfolyamatok élére áll - jegyezte meg .

"Túl vagyunk a gazdasági, pénzügyi, lélektani mélyponton, most fordulatokra, reformokra van szükség" - hangsúlyozta.

Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke (j) előadást tart tart a MGYOSZ rendezvényén Budapesten. Mellette Matolcsy György. (fotó: MTI)


Matolcsy szerint a "súlyos, nehéz sötét örökségre" és a kedvezőtlen külső gazdasági feltételekre az új kormány új választ adott. Nem a túlélésére alapozott, hanem jövőt megnyerő gazdaságpolitikát követ, "a kormány a jövőből indult vissza és nem a jelenből indult el araszolva" - szemléltette mondanivalóját a miniszter. 2010 közepétől szerinte a kormány "aknamezőn" próbál kormányozni, a tíz gazdaságpolitikai akna a növekedést fenyegeti, a bővüléshez ezeket kell ezeket hatástalanítani - mondta.

Futó Péter, az MGYOSZ elnöke úgy vélte: egyértelműen szükséges és reális a kormány által megfogalmazott egymillió új munkahely Magyarországon.

Örömmel vették, hogy a munkahelyteremtés a vállalkozói környezet versenyképesebbé tétele prioritás, minden olyan lépést támogatnak, amely a versenyképességet növeli, és erre konkrét javaslataik is vannak.

Bosznia feltételes megállapodásra jutott az IMF-fel

Feltételes megállapodást kötött a boszniai kormány a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségével; az egyezség szerint az IMF felszabadítja a Boszniának megítélt készenléti hitel esedékes részletét, ha a balkáni ország hatóságai a hónap közepéig teljesítik az előírt feltételeket.

A boszniai illetékesek a kéthetes felülvizsgálat utolsó napjaiban napi nyolc órán át tárgyaltak az IMF küldöttségével, arról próbálva meggyőzni őket, hogy Bosznia teljesíti a következő, 38 millió eurós hitelrészlet felszabadításához szükséges feltételeket. Az IMF májusban, a legutóbbi felülvizsgálat alkalmával úgy ítélte meg, hogy Bosznia nem tesz eleget vállalt kötelezettségeinek, ezért nem hívhatja le a kölcsön esedékes részletét.

A boszniai vezetés számára nem is elsősorban az összeg, a szóban forgó nem egészen 40 millió euró a lényeges, hanem az IMF zöld jelzése, mert ettől függ a többi hitelező - a Világbank és az Európai Unió - támogatása, amelyekre égető szüksége van az idei költségvetés teljesüléséhez.

A csütörtök este ismertetett feltételes megállapodás szerint az államszövetség nagyobbik alkotórésze, a muzulmán-horvát föderáció vállalta, hogy a parlament két héten belül elfogadja az idei költségvetést "kiegyensúlyozó" módosítást, és a kormány "erősíti" a háborús veteránoknak járó juttatások felülvizsgálatát. Az 1992-1995 közötti boszniai háború után a segélyezettek seregnyi új kategóriája jelent meg; a háborús veteránok, az elesettek hozzátartozói, a rokkantak. Ezek az emberek azóta is bőkezű juttatásokat kapnak az államtól.

Ez elsősorban a muzulmán-horvát föderációban óriási gond; az entitás tavalyi költségvetésének 40 százalékát a szociális kiadások emésztették föl.

Az IMF 2009 júliusában bocsátott Bosznia rendelkezésére 1,15 milliárd euró készenléti hitelt, amelyből Bosznia egyelőre csak két részletet, összesen alig több mint 300 millió eurót hívhatott le. A nemzetközi szervezettel kötött, három évre szóló megállapodásban Bosznia vállalta, hogy bő 300 millió euróval lefaragja a költségvetési kiadásokat. A megtakarítandó összeg kétharmada a muzulmán-föderációra jut.

A boszniai szervek ugyanakkor keskeny pallón egyensúlyoznak; úgy igyekeznek teljesíteni a vállalásokat, hogy közben amennyire lehet, megőrizzék a társadalmi békét az országban.

Miután a muzulmán-horvát föderáció parlamentje februárban elfogadott egy törvénymódosítást, amely szigorított a segélyre való jogosultság feltételein, tiltakozásul több ezer veterán vonult az utcára, és a tüntetők összecsaptak a rendőrséggel.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.