Még nagyobb bajban a devizahitelesek
A svájci frank erősödése növekedési kockázat Magyarország számára
A jegybank szóvivője szerint a svájci frank erősödése főként növekedési kockázatot jelent Magyarország számára. A forint gyengülése továbbá emeli az inflációs kockázatokat, és hozzájárul a bankok nem teljesítő portfóliójának további emelkedéséhez.
2010.09.01 18:11MTI
Simon András szóvivő az MTI-nek szerdán elmondta: az árfolyam leértékelődése a jellemzően svájci frankban eladósodott hitelesek számára a törlesztőrészlet megemelkedését jelenti, amire ők fogyasztásuk és beruházásaik visszafogásával reagálnak. Legalább ennyire fontos hatás, hogy az árfolyam gyengülése a bankok devizahitel-portfolióján hitelezési veszteséget okoz, ami csökkenti a tőkemegfelelésüket.
Az alacsony tőkemegfelelés korlátozza a bankok hitelezési aktivitását, így azon gazdasági szereplők finanszírozási lehetőségei is beszűkülnek, akik amúgy nem rendelkeznek devizahitellel. A csökkenő fogyasztási és beruházási kereslet, valamint a hitelvisszafogás fékező hatása a gazdasági növekedésre Magyarország esetén akár erősebb is lehet, mint a gyengébb árfolyam ösztönző hatása - tette hozzá.
A jegybank szóvivője kiemelte, hogy az áprilisi stabilitási jelentésében az MNB hangsúlyozta a bankok portfolióromlásából eredő kockázatokat, ugyanakkor azt is, hogy a nem teljesítő portfolió aránya az idén már tetőzhet. Az árfolyam azóta bekövetkezett jelentős gyengülése azonban nemcsak kitolta ezt a fordulópontot, hanem a pénzügyi rendszerben a vártnál nagyobb hitelezési veszteségeket okoz, ami jelentősen csökkenti a bankok tőkemegfelelését.
A stabilitási jelentésben tárgyalt stresszpálya a gyengülő árfolyam miatt bekövetkezett, ezért elképzelhető, hogy a csökkenő tőkemegfelelés miatt egyes bankoknál tőkeemelési igény merül fel. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy az erős tulajdonosi háttér és elkötelezettség mellett a kezelhető mértékű pótlólagos tőkeigény biztosítása garantált. A magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező bankok tőkemegfelelése, és ennek megfelelően sokkellenálló-képessége jelenleg magas.
Ugyanakkor a bankok likviditási pozíciója folyamatosan javul, így az árfolyam leértékelődése a bankok számára nem okoz finanszírozási gondot. Simon András szerint a forint árfolyamának további gyengülése - az augusztusi inflációs jelentés készítésekor ismert szinthez képest - veszélyezteti a 3 százalékos inflációs cél elérését.
A Monetáris Tanács legutóbbi közleményében úgy fogalmazott, amennyiben az inflációs kockázatok fennmaradnak, vagy tartósan romlik az ország kockázati megítélése, szükségessé válhat az alapkamat emelése. Az MNB augusztusi inflációs jelentésében hangsúlyosan megjelentek a felfelé mutató inflációs kockázatok, amelyek elsősorban a tartósan gyenge árfolyamnak tulajdoníthatók.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06