Nem kell a 20-ról a 30?
A világgazdasági főguruk magasról tesznek a bolygónkra
Nem talált kedvező fogadtatásra a gazdasági körökben a német, francia és brit környezetvédelmi miniszterek javaslata, hogy az Európai Unió 2020-ig az 1990-es szinthez képest a tervezett 20 helyett 30 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.
2010.07.16 11:55MTIAz Európai Bizottság által "érdekes felvetésnek" nevezett javaslatot gazdasági vezetők az "abszurd, riasztó és naiv" jelzőkkel illették. A tagállamok kereskedelmi és iparkamaráit tömörítő Eurochambers főtitkára, Arnaldo Abruzzini a Financial Times üzleti napilap pénteki száma szerint azt mondta, a gazdasági szféra nem osztja a három miniszter nézeteit.
Az Eurofer acélipari szövetség vezetője, Gordon Moffat rámutatott: a vállalatokat súlyosan érintette a gazdasági válság, és küzdenek a fellendülésért.
"A gazdasági válságból eredő pénzügyi nyomás tekintetében csak még nehezebbé válik a 20 százalékos cél elérése" - mondta.
A Financial Times, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Le Monde hasábjain korábban közölt írásában Chris Huhne brit, Norbert Röttgen német, illetve Jean-Louis Borloo francia környezetvédelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogyha Európa kitart a 20 százalékos csökkentés mellett, valószínűleg alulmarad az alacsony karbon-kibocsátással járó beruházásokért vívott harcban olyan országokkal szemben, mint Kína, Japán és az Egyesült Államok.
Az Európai Bizottság éghajlat-politikáért felelős biztosának szóvivője szerint azonban a felvetésnek vannak érdekes elemei, a bizottság az év végéig elemzést készít a javasolt 30 százalékos csökkentés hatásairól, költségeiről és hasznáról.
Kapcsolódó írások:
- Rekordsebességgel olvad az északi-sarki jég
- Folyamatosan csökken az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása az EU-ban
- Környezetbarát italautomatákra vált a Coca-Cola
- Vándorlás helyett inkább az Északi-sarkon telelnek az örvös ludak
- Bolygónk átlagos hőmérséklete akár 11,5 Celsius fokkal is emelkedhet
- Az örök fagy birodalma időzített bombaként működhet a globális felmelegedés során
- Mégis az üvegházhatású gázok okozzák a sarkvidékek felmelegedését