Lecsippentettek ezt-azt

Falunapi pályázatok: a támogatás felét magáncég kapta

Akár a támogatás felét is lecsippenthették különböző közvetítők az egyik vidékfejlesztési uniós pályázatnál, egy másik esetében pedig értelmetlennek tűnő adminisztratív előírásokkal kellett szembesülniük a pályázóknak. A kormány ezért újraszabja az érintett pályázatokat.

2010.07.07 10:33MR1- Kossuth

Akár veszélybe is kerülhetnek a falunapok, a Vidékfejlesztési Minisztérium ugyanis lefújta a „Vidéki rendezvények és falunapok 2010” című pályázatot. A tárca közleménye szerint egy előnytelen szerződés kapcsolódik a pályázathoz, amelyet még az előző kormány kötött.

A 2009-es adatokból kiderült, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban 504 rendezvényre összesen 914 millió forintot költöttek. Egy falunap megrendezéséhez átlagosan 1,8 millió forintot adtak, de ebből az összegből az önkormányzatok, amelyek a szervezési feladatok jelentősebb részét végezték, mindössze 800 ezer forintot kaptak. A fennmaradó nagyobb összeget, az egymillió forintot egy közvetítő magáncég kapta.

A Vidékfejlesztési Minisztérium megállapította: a pályázati rendszer túlságosan összetett és túlzóan magas adminisztrációs költségekkel jár, ezért a tárca elkezdte a pályázati rendszer átdolgozását.

Ezzel párhuzamosan civil szervezetek kezdeményezésére az agrártárca megvizsgálja egy másik vidékfejlesztési program, a Leader program rendszerét is, mert a tapasztalatok szerint ez is bonyolult - mondta korábban, G7 című műsorunkban Mikula Lajos, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat alelnöke.

Példaként említette, hogy ha egy zenekar hatezer forintért új citerát szeretne vásárolni, csatolnia kell annak a helyiségnek a tulajdoni lapját, ahol használni fogják a hangszert.

A tulajdoni lap kiváltásának ára azonban szintén hatezer forint. Ráadásul, ha elnyerik a pénzt, két árajánlattal kell igazolni, hogy a megfelelő citerát választották ki, két azonos tartalmú, fényképpel ellátott árajánlatot kell összehasonlítani, és abból a jobbat kiválasztani.

A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat összegzi a Leader program pályázati rendszerének ellentmondásait, majd javaslataikat átadják a Vidékfejlesztési Minisztériumnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.