Tech

Az amerikai kormány eladná a Google böngészőjét

Túl nagyra nőtt a Chrome?

2025.04.22 10:40ma.hu

Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) radikális lépéseket fontolgat a Google piaci dominanciájának megtörése érdekében: a hatóság akár a vállalat zászlóshajójának számító Chrome böngésző kényszerű eladását is kilátásba helyezte. A javaslat a Google ellen zajló, történelmi jelentőségű versenyjogi per része, amely a techóriás online keresési monopóliumát célozza.

A Washingtonban zajló eljárás hétfőn újabb szakaszába lépett, ahol Amit P. Mehta szövetségi bíró azt mérlegeli, hogyan lehet „orvosolni” a Google piaci túlhatalmát. Az elsődleges kérdés most nem az, hogy létezik-e versenykorlátozás – erre már 2023 augusztusában bírósági döntés született –, hanem az, hogy milyen jogi és üzleti „gyógymódokat” írjon elő a bíróság. A végső döntés a nyár végére várható.

A DOJ álláspontja szerint a Chrome böngésző eladása indokolt lehet, mivel ez a termék kulcsszerepet játszik abban, hogy a felhasználók – gyakran észrevétlenül – a Google keresőjéhez jutnak. A böngésző közvetlen csatornaként szolgál a Google keresési szolgáltatásához, amely a világpiac mintegy 90%-át uralja.

„Itt az ideje, hogy a bíróság világosan jelezze: ha valaki megszegi a versenyjogi törvényeket, annak következményei vannak” – idézte a New York Times a DOJ ügyvédjét, David Dahlquistot.

A kormány további intézkedéseket is javasol, többek között:
- a Google és más gyártók közötti szerződések megszüntetését, amelyek alapértelmezett keresőként hozzák helyzetbe a céget;
- valamint olyan adatmegosztási kötelezettséget, amely versenyelőnyt biztosíthat más keresőmotorok számára.

A per során az is kiderült: a Google évente több mint 20 milliárd dollárt fizet az Apple-nek azért, hogy a Safari böngészőben az ő keresője legyen az alapértelmezett. A felperesek szerint ezek a gyakorlatok jelentősen akadályozzák a versenyt, károsítva a fogyasztókat és a hirdetőket egyaránt.

A Google képviseletében John Schmidtlein ügyvéd elutasította a DOJ javaslatait, „szélsőségesnek” és „alapjaiban hibásnak” nevezve azokat. „A Google a saját érdemei alapján került a piac élére” – érvelt a Washington Post tudósítása szerint.

A cég nyitott arra, hogy lazítson bizonyos megállapodásokat az Apple-lel és más partnerekkel, ám a legtöbb javaslatot elutasítja, mondván: azok gátolnák az innovációt, és mesterséges előnyhöz juttatnák a versenytársakat. A Google emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a keresőpiacon egyre erősebb kihívást jelent a mesterséges intelligencia térnyerése, például az OpenAI megoldásai révén.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.