Július 1-től borítanak

Zavart okoz a bankokban a devizaalapú jelzáloghitel letiltása

Megszűnik a devizaalapú jelzáloghitel, július 1-jétől csak forinthitelhez lehet jelzálogjogot bejegyezni. Ezt Matolcsy György gazdasági miniszter szerdán jelentette be, de a tiltást egyelőre sem kormányrendelet, sem törvény nem szabályozza. Ha visszamenőleg lép hatályba, alkotmányellenes lehet.

2010.07.01 13:35MR1- Kossuth

Július 1-jétől nem lehet jelzálogjogot bejegyezni devizaalapú hitelekre, igaz, egyelőre sem kormányrendelet, sem törvény nem szabályozza azt, amit a nemzetgazdasági miniszter szerdán bejelentett. Matolcsy György azt mondta, év végéig kidolgozzák azt a koncepciót, amelynek alapján be lehet váltani forintra a devizahitelt, illetve a tulajdonjogot bérleti jogra.

A Krónika értesülései szerint több bankfiókban is tanácstalanok az ügyintézők.

Az FHB-nál belső utasítást adtak a bank dolgozóinak, de várják a pontos jogszabályt, és miután csak a bejegyzés a tilos, az átmeneti időszakban folyósítanak devizahitelt azoknak, akik ingatlanára már bejegyezték a jelzálogjogot. Más bankoknál egyelőe nem nyilatkoznak. Az MR1-Kossuth Rádió úgy tudja, a kormány a bankszövetséggel tárgyal egy esetleges egységes álláspont kialakításáról. Az elmúlt években jelentősen nőtt a devizában eladósodottak száma, a legtöbben jelzálogalapú hitelt vettek fel, vagyis a lakásukra, vagy esetleg további ingatlanra is fedezetként tekintett a bank, ami nemfizetés esetén veszélybe kerülhet. Az eladósodás feltételein már a Bajnai-kormány is szigorított, például az adósnak nagyobb önrésszel kell rendelkeznie, mint korábban.

Az Orbán-kormány pedig ennél is tovább ment: leállította a jelzálogalapú devizahitelezést. Vörös Imre alkotmányjogász úgy látja: bár a bejelentés megtörtént, arról egyelőre sem kormányrendelet, sem törvény nem szól, így, ha a néhány héten belül megszülető jogszabály visszamenőleg lép hatályba, az alkotmányellenes lehet.

Az Alkotmánybíróság töretlen gyakorlata hogy a címzettek - ebben az esetben a hitelt felvenni szándékozók és a hitelező bankok - előre tudják igazítani magatartásukat a jog előírásaihoz - hamgsúlyozza a szakember. A visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalma így három dologra terjed ki: törvényt nem lehet visszamenőlegesen hatályba léptetni, alkalmazni, és a jogszabály folyamatos jogviszony esetén nem avatkozhat bele korábbi jogviszonyokba.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.