A többszázezer adós országa lettünk
Tízezrével árulják a bankok a bedőlt hiteleket
Az új kormány a nemzeti eszközkezelő társaság felállításával kívánja megoldani a bajba jutott lakáshitelesek problémáját. Kérdés azonban, hogy mit lehet tenni a bedőlt fedezetlen hitelek tömegével.
2010.06.24 10:54MR1- KossuthIlyen például a nem fizetett személyi kölcsön vagy a hitelkártya tartozás. Többszázezer adós ugyanis nem tud fizetni.
Annyira megugrott a behajthatatlan lakossági hitelek száma, hogy a bankok már tízezer hitelt tartalmazó csomagonként szabadulnak a bedőlt, fedezetlen hitelektől. azaz azoktól, amelyeknél nincs jelzálogfedezet a kölcsön mögött. Korábban inkább csak százasával szórták ki a nem fizető kölcsönöket - mondja Thummerer Péter, a Magyar Követeléskezelők Szövetségének elnöke.
„Most megjelent néhány nagy, lakossági banki termék tekintetében hét-tízezer darabos állomány. Jellemzően a bankok néhány százas, egy-két ezres csomagban engedményeznek ilyen típusú termékeket. A hét-tízezres csomag mindenképpen nagynak mondható. Úgy néz ki, hogy megjelent ez a fajta portfoliótisztítás. A várakozásaink szerint ez fogja jellemezni a következő félévet is.”
Ezek a kölcsönök olyan fedezetlen hitelek, amelyek esetében az adós nem tud törleszteni, és a bankkal sem tudott megállapodni. Megjárták már a követeléskezelőket is, most pedig a bank eladja őket. A tartozás nem fizetése esetén a bank felmondja a szerződést, miután emlékeztette az ügyfelet a kötelezettségére. Ez a behajtás első jelentős területe, és ha ez nem vezet eredményre, vagy csak részben vezet eredményre, akkor vonnak be külső követeléskezelő cégeket, ez lenne a külső behajtás.
Ezek a cégek egyeztetnek, tárgyalnak az adóssal és próbálnak mindkét fél számára előnyös megoldást tető alá hozni. Egyezséget keresnek annak érdekében, hogy elkerülhetővé váljon a jogi úton történő érvényesítés – magyarázta Thummerer Péter.
A következő lépes, amikor ezeket a csomagokat bizonyos idő elteltével a bankok értékesítik PSZÁF engedéllyel rendelkező cégeknek.
Ez az engedményezés intézménye.
Ez azért jó a hitelintézetnek, vagy bármelyik szolgáltatónak, mert kivezeti a könyveiből 180 nap vagy egy év után azokat az árukat, követeléseket, amelyek behajtására már elég sok időt, energiát és pénzt fordított. Ha kivezeti a könyveiből, rögtön egy bizonyos bevételhez jut, utána többet neki ezzel már nem kell foglalkoznia. A követelésvásárló cégnek viszont lehetősége nyílik arra, hogy szélesebb mezsgyén mozogva próbáljon meg egyezséget találni az adóssal.
A követelésvásárló cég szintén egyezkedni próbál az adóssal, esetleg hosszabb időt ad a törlesztésre, de a végén a hitelt felvevő ügyfélnek mindenképpen fizetnie kell. Ha másként nem, marad a jogi eljárás, és a végén bírósági végrehajtó szedi be a tartozást, akár árverezéssel is. Most tehát már tízezrével árulják a bankok ezeket a kölcsönöket. A rossz gazdasági helyzet és az egyre nehezebb behajtások miatt jellemzően a tartozás értékének töredékéért kelnek el ezek a csomagok.
Régebben a tartozás 15-30 százalékát fizették érte, mára csak két és 18 százalék között ingadozik a vételár. 90 ezer olyan lakáshitelről tudunk, amelyek esetében az adósok 90 napnál régebben nem fizetnek a banknak. A fedezetlen kölcsönök, mint például személyi hitel vagy hitelkártya tartozás esetében csak becsülni lehet a számokat.
Barabás Gyula független szakértő, a Hitelszövetség korábbi elnöke szerint egymilliónál több hitelről lehet szó, ahol az adósok késnek a fizetéssel. Ez nem egymillió adóst jelent, sokaknak ugyanis több hiteltartozása is van.
De biztos, hogy több százezer emberről beszélhetünk.
A tapasztalat szerint a jelzáloghitelek mellett gyakran személyi kölcsönök és hitelkártyák szerepelnek. Általában két-három, sőt, sok esetben ennél több hitellel is rendelkezik egy személy, de családon belül találtak már 24 hitelt is. Sokan estek abba a hibába, hogy ha nem tudták fizetni az egyébként hét-nyolc százalékos teljes hiteldíj mutatóval futó lakáshitelüket, akkor a nagyon drága, 35-40 százalékos THM-mel kapott személyi kölcsönből törlesztettek. És később ezt a drága hitelt nem tudták fizetni. Pedig ennek az lehet a vége, hogy a kisebb összegű, fedezetlen kölcsönök behajtásakor már a lakás is veszélybe kerül.
Barabás Gyula szerint, ha valakinek a jelzáloghitele mellett két-három ilyen kölcsöne is van, akkor érdemes lenne az összes kölcsönét egy ingatlan-fedezetű hitellé átalakíttatnia. Az idő már sürget, hiszen ha tízezrével szabadulnak a bankok a fedezetlen hitelektől, akkor előbb-utóbb megjelenik a végrehajtó is. Hacsak az adós nem állapodik meg a fizetésről.
Kapcsolódó írások:
- Tartozások, adósságok - Damu Rolandnak nincs pénze a lagzijára!
- Eltitkolt adósságok a mozgókép-közalapítványnál
- Többszörösére nőtt a faktoringcégek által megfenyegetett adósok száma
- Nem hagyja cserben az eladósodott gazdákat az MFB
- Nehéz döntés volt - egyedül neveli majd érkező babáját a híradós
- Daróczi apja választhat: örökség és koldusbot?
- A közszolgák béremelkedése is "benne van" az adósságválságban
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06