Szegény Feri választottjai
Vége a Gyurcsány-korszaknak a jegybankban is?
Hamarosan véget érhet a "zavartalan" munka a Magyar Nemzeti Bankban, ahol az alapkamatról döntő monetáris tanácsban és a vezetőségben még kizárólag Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök választottjai ülnek.
2010.06.04 09:16Magyar NemzetSimor András elnököt ugyan elvileg védi a jegybanktörvény, ám a monetáris tanács kibővítésével, az igazgatóság újraélesztésével és az új felügyelőbizottsággal már el lehet érni, hogy ne csak a gyurcsányi kinevezettek dönthessenek a monetáris kérdésekről, és ne legyen kétfejű a gazdaságpolitika - írja a Magyar Nemzet.
Akár hónapokig is fennmaradhat a jegybank vezetése és a gazdaságpolitikát meghatározó minisztériumok közötti patthelyzet, ám a Gyurcsány Ferenc által 2007-ben kinevezett Simor András elnök döntési jogkörét a jegybanktörvény szerint, illetve annak módosításával hamarosan lényegesen szűkítheti az új kabinet.
A törésvonal nemcsak a Simor vagyonnyilatkozata körüli botrány, a ciprusi cégügy és a külföldön fialtatott százmilliói miatt alakult ki, hanem azért, mert a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetőségében ma már kizárólag Gyurcsány választottjai ülnek. A jegybanktörvény többször is kifogásolt 2004-es módosításával ugyanis a korábbi miniszterelnök éppen azért emelte fel az alapkamatról döntő monetáris tanács tagjainak számát, hogy 2005 januárjától saját jelöltjeit – Bánfi Tamást, Bihari Pétert, Csáki Csabát és Neményi Juditot – juttathassa hat évre a testületbe.
Miután a korábban kinevezett tagok mandátuma korábban lejárt, ma már kizárólag – közvetve vagy közvetlenül – a volt kormányfő kiválasztottjai döntenek a kamatszintről, amely az MNB kezében lévő monetáris eszközök közül a legfontosabbnak számít
Kapcsolódó írások:
- Internetezők megtréfálták a kormányzati kommunikációt
- Lendvai hazaárulózott, Gyurcsány további fertőzésektől tart a kettős állampolgárság kapcsán
- Nincs kegyelem: Gyurcsányt is számonkérné a Fidesz
- Belekukkant Gyurcsány és Bajnai pénztárcájába az ÁSZ
- Szemléletváltás a Wallisnál - a mi zsebünkből?
- Politikai elszámoltatásra vagy büntetőjogi felelősségre vonásra számíthat?
- Lázár: Gyurcsánynak időt kell szakítania az igazságszolgáltatásra