Három évvel meghosszabbították a hiteleket
Nem hagyja cserben az eladósodott gazdákat az MFB
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) további kedvezményekkel segíti az eladósodott gazdákat, a családi gazdálkodók forgóeszközhiteleinek véglejáratát három évvel meghosszabbították - mondta Őry-Kovács Katalin, a bank kommunikációs ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
2010.05.30 11:30MTIA kommunikációs ügyvezető igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy az MFB Vezetői Bizottsága döntése alapján a családi gazdálkodók részére állami kezességgel biztosított forgóeszközhitelek véglejáratát - piaci kamatozás mellett - három évvel meghosszabbították.
A fennálló tőkeösszeg után a 60 százalékos előtörlesztés megfizetése helyett 30 százalékkal is elfogadható a törlesztés abban az esetben, ha a csökkentett előtörlesztés összegével megegyező fedezeti értékű ingatlant - pótfedezetet - nyújtanak be az ügyfelek.
Amennyiben az átütemezésre kerülő tőkeösszegre vetítve az ügylet fedezettsége 140 százalékos, vagy afeletti, a bank nem igényli a pótfedezet benyújtását.
Több ezer családi gazdálkodó került nehéz anyagi helyzetbe, azért hogy vissza tudja fizetni a 2001-ben felvett államilag garantált hiteltartozást. A hitelek meghosszabbítására vonatkozó döntéssel az MFB az agrárvállalkozók ellehetetlenülését kívánja elkerülni - hangsúlyozta Őry-Kovács Katalin.
Hozzátetette: a hitelfeltételek módosításának köszönhetően több száz agrárvállalkozó mentesül a földek, illetve ingatlanok kényszerértékesítése alól.
Őry-Kovács Katalin az MTI érdeklődésére kifejtette: a 317/2001. ( XII.29.) Kormányrendelet alapján a 2002-2003. évben felvett agrárhitelekből az idén összesen 10,5 milliárd forint forgóeszköz hitelállomány jár le, ebből az állami kezességgel érintett és várhatóan a módosításra került szabályok szerint átütemezésre kerülő állomány közel 3 milliárd forint.
Az államnak nem okoz többlet költséget a változtatás, sőt az átütemezést követően az eddig meglévő állami garancia megszűnik. Az MFB költségei sem növekednek a változások kapcsán.
A gazdák számára a kamat változása minimális, az eddigi 7,01 százalékos, kedvezményes kamatról a program 2002-2003-as indítása óta hatályba lépett uniós szabályozások miatt kell átállni egy piaci alapú kamatra, ami a konkrét esetben 3 havi BUBOR + 3,1-4 százalék közötti kamatfelár, ez összesen 8,33-9,23 százalék közötti kamatot jelent az ügyfeleknek.
A kamatfelárat az adósminősítés és a fedezettség függvényében határozzák meg. Az átütemezést követően érvénybe lépő kamatszint még mindig lényegesen kedvezőbb, mint a piacon elérhető többi forrás költsége - hangsúlyozta a kommunikációs ügyvezető igazgató.