Simor kitart
MNB: A politika akarata volt a ciklusokon átnyúló jegybankelnökség
Egyelőre kitart elhatározása mellett Simor András jegybankelnök, hogy kitölti megbízatását - ez derült ki Simon Andrásnak, az MNB (Magyar Nemzeti Bank) szóvivőjének a Duna Televízió szerda esti háttérműsorában elmondott szavaiból.
2010.05.06 10:25ma.hu/duna tvA nemzeti bank elnökét mind Orbán Viktor felkért miniszterelnök, mind Varga Mihály a Miniszterelnökség felkért államtitkára, volt pénzügyminiszter bírálta az elmúlt napokban korábbi üzleti ügyei miatt, amiket az elnök cáfolt. Az MNB álláspontja szerint viszont a politikusok akarata, hogy a kormányváltással egyidőben ne legyen váltás a jegybank élén.
„Rossz hagyomány, amely nem legitimálja a mostani helyzetet” – így reagált Simon András jegybanki szóvivő a Duna Televízió Közbeszéd című szerdai műsorának felvetésére, miszerint a korábbi kormányváltások idején is bírálta az új kabinet az éppen regnáló jegybankelnököket, akiknek végül hivatali idejük lejárta előtt távoztak is.
Miért ragaszkodik hát székéhez Simor András, a nemzeti bank mostani vezetője?
Az MNB szóvivője úgy érvelt: a törvényhozók, a politikusok alkották meg a jegybanktörvényt úgy, hogy Magyarországon hat év legyen a jegybank elnökének megbízatása, amely nem alkalmazkodik a politikai váltógazdálkodáshoz, tehát átível a kormányzati ciklusokon. (Varga Mihály a TV2-nek a napokban úgy nyilatkozott: nem várható, hogy az első körben módosítanák a jegybanktörvényt – a szerk). Simon ezzel az érveléssel magyarázta az MNB elnökének szerdán mondott szavait is, miszerint a köztársasági elnök előtt tett alkotmányos esküjét szegné meg azzal, ha idő előtt távozna székéből.
A jegybank szóvivője ezekben a hetekben gyakorlati hasznát is látja annak, hogy a kormányváltással együtt a törvény nem írja elő az MNB-vezetés cseréjét is – Simon ezzel a görög válság hatásaira utalt. „Ezekben a hetekben csomagolás zajlik a kormányhivatalokban, átadás-átvétel történik, a tisztviselők a saját ügyeikkel vannak elfoglalva. A görög válság napjai miatt rettentően törékeny helyezet. Mennyire bölcs döntés a politika részéről, hogy most a jegybankban nem uralkodik szintén átmeneti állapot” – érvelt Simon.
Valós-e a veszély, hogy a görög válság „bedönti” az egész eurozónát? – hangzott a Közbeszéd felvetése.
Simon András azt mondta: a nemzeti bank egyetlen munkatársa sem nyilváníthat véleményt ilyen kérdésekben. Majd hozzátette: a helyzet rettentően törékeny és nagy a kitettség. Görögországban pedig az euró történetének mindeddigi legsúlyosabb válsága zajlik – mondta a szóvivő a Duna Televízió stúdiójában.