11,2 százalékon is járhat majd a munkanélküliség
Állampapír és devizapiac: Stabilan tartotta magát a forint
A forint a múlt hét folyamán stabil maradt és a 271-269-es sávban tartózkodott az euróval szemben, ahogy az euró/dollárban sem tapasztalhattunk kiemelkedő mozgásokat (utóbbi esetben az 1.35-1.3650-es sáv volt az irányadó).
2010.03.01 13:03ma.huIgaz a zloty most is felülteljesítőnek bizonyult a régiós társakhoz képest és már 3.94-nél jár a közös devizával szemben. Most hogy a zöld-hasú visszább adott erejéből a nyugat-európai részvénypiaci emelkedések hatására a dollár/forint jegyzések is 197 környékére jöttek le.
A forintot továbbra is szignifikánsan befolyásoló változók: a görög kérdés rendezése, az euró/dollár árfolyam, a nemzetközi piaci hangulat. Egyelőre ezek eredője a mérsékelt erősödés irányába mutat, a nap és a hét folyamán is további limitált izmosodásra számíthatunk, a 267-272-es sáv tűnik összességében irányadónak. Holnap egy vártnál jobb lengyel GDP meglódíthatja a zloty-n kívül a forintot is akár 268 alá az euróval szemben.
A múlt hét második felében nagymértékben nem változott a nemzetközi befektetői hangulat, igaz a piaci bizonytalanság mérsékelt ütemben tovább csökkent, a VIX index péntekre 20 pont alá esett. A keddi több mint 1 százalékos világszerte megfigyelhető részvénypiaci esést – mely nagyrészt a februári amerikai fogyasztói bizalmi index meredek csökkenésének volt köszönhető – a vezető tőzsdék szerdára már ledolgozták és a hét későbbi részében oldalazás következett. Igaz, a rossz adatok sora az előzővel nem ért véget.
A januári amerikai új lakásértékesítési adatok szintén meglepetésszerű 11.2 százalékos hó/hó alapú visszaesést produkáltak. Ezzel összhangban a pénteken megjelenő januári használt lakás értékesítési volumen is 7.2 százalékos csökkenést mutatott 2009 decemberéhez képest. Viszont ami ezek ellenére megnyugtatóan hatott a befektetői idegekre az a negyedik negyedéves felülvizsgált amerikai GDP volt pénteken, ami az előzetes 5.7 százalékos évesített negyedév/negyedév alapú növekedési ütemet – a hitetlenkedőre rácáfolva – még felül is tudta múlni és 5.9 százalékos emelkedést produkált. Igaz, a lakossági fogyasztás és az üzleti beruházás – egy valamire való konjunktúra alapkomponensei – még mindig mérsékelt növekedést produkáltak, inkább a készletfeltöltések jelentettek komolyabb felhúzó erőt. (Mellesleg a brit GDP is az előzetesnél hajszálnyival jobb 0.3 százalékos negyedév/negyedév alapú bővülést tudhatott magának a felülvizsgálás után.)

A múlt hetet összességében még 0.3-0.7 százalékos csökkenéssel zárta az amerikai indextrió, viszont a február hónapot 2.6-4.2 százalékos pluszban fejezték be. Igaz ezzel még mindig csak a felét sikerült ledolgozni a január közepén indult 8-10 százalékos korrekciónak. Az ázsiai piacok a múlt hetet a hétfő-keddi 2 százalék feletti felpattanás ledolgozásával töltötték és végül nagyrészt nulla körüli teljesítménnyel végeztek. Mindez annak ellenére valósult meg, hogy a januári japán ipari termelési és kiskereskedelmi számok is messze felülmúlták a várakozásokat. (Stagnálást valószínűsítő elemzői konszenzushoz képest mindkettő több mint 2 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest.)
Igaz, a kínai piacok a 2 héttel ezelőtti zárva tartás miatt - a világ más tájékán megvalósult növekményeket behozandó -1.5 százalékkal emelkedtek. Hétfőn az egész ázsiai térségben robusztus 0.5-2.2 százalék közötti emelkedés valósult meg, ennek oka abban is keresendő, hogy a chilei földrengés miatt, a világ első számú rézkitermelője a kapacitásának 20 százalékának lezárására kényszerült. A vörösréz ára, így máris nagymértékben emelkedett és a bányaipari cégek részvényáraiban rally várható a szűkülő kínálat miatt várható magasabb jövedelmezőség miatt.
A nyugat-európai régióban jelenleg szintén 1.2-1.5 százalékos pluszban járnak a főbb indexek. A bányaipari cégek itt is vételi nyomás alá kerültek, valamint még az is javítja a hangulatot, hogy ma egy újabb EU prominens érkezik Athénba, mely találkozótól ismét egy (eddig még magára várató) EU-s segélycsomag bejelentését valószínűsítik a görögök részére. (Az EU által elfogadott konszolidációs program elso, március derekán esedékes felülvizsgálása előtt szerintünk nem várható idő előtti beavatkozás.)
Az amerikai futures-ek 0.6 százalékos pluszban járnak jelenleg, a nap későbbi részében az Eurózóna januári munkanélküliségi rátája, az amerikai januári személyes bevétel és kiadási adatok, valamint az ISM BMI fogja befolyásolni a hangulatot. A hét egészét tekintve ismét "a pénteki" amerikai adat lesz a legmeghatározóbb a februári NFP és a munkanélküliségi rátát illetően.
Még múlt heti KSH közlés volt, hogy a magyar munkanélküliségi ráta 10.8 százalékra emelkedett a november-januári időszakban az előző havi 10.5 százalékról. Egy évvel ezelőtt 8.4 százalékon járt az állástalanok aránya a gazdaságilag aktívakhoz képest. Láthatóan a csökkenő belső fogyasztás még mindig az elbocsátások folytatására készteti a hazai cégeket.
A munkanélküliségi ráta várhatóan 11.2 százalékon fog tetőzni 2010 első negyedévében, míg a tavasz második felétől a turizmus és a nyári szezonális munkák fellendülésével annak fokozatos lassú csökkenésére számítunk. A magyar termelői árak év/év alapon 0.6 százalékkal estek januárban, míg hó/hó alapon 0.8 százalékos drágulás valósult meg. A belföldi értékesítés árai év/év alapon 1.6 százalékkal, míg hó/hó alapon 1.8 százalékkal emelkedtek elsősorban az üzemanyag és a vegyipari termékek árnövekedése miatt. Míg a külföldi értékesítés árai 2.7 százalékos év/év-es és 0.1 százalékos hó/hó alapú csökkenést mutattak a múlt hónapban elsősorban a forint 2009. januárhoz képesti egy év alatt megvalósult erősödése miatt.
A következő hónapokban a termelői árindex negatív tartományban való maradására számítunk, a nyomott belső kereslet, a nagy negatív kibocsátási rés és az alacsony kapacitáskihasználtság miatt. Ami viszont rendkívül pozitív volt így hétfő reggel, hogy a februári magyar beszerzési manager index, 20 havi magasságba 55.9-re pattant fel. (50-es határérték választja el a recessziót a konjunktúrától.) A BMI összes kulcskomponense – az új megrendelések, kibocsátás, készletújratöltés, exporteladások – jól teljesített.
A magyar vállalatvezetők megszondázásból tehát a régiós viszonylatban mély magyar recesszió enyhülésére és a konjunktúra előszelére lehet következtetni. Nem mellesleg pozitív, hogy a magyar BMI – sok hónap lemaradás után – mostanra lekörözte a cseh és a lengyel indexet, melyek februárban rendre 54.3-nál és 52.4-nél járnak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06