Kedvezményesen juttatnának milliókat részvényekhez
Népi bankprivatizációt terveznek a brit konzervatívok
Kedvezményes árfolyamon juttatnának milliókat banki részvényekhez a brit konzervatívok a tavasszal esedékes választások megnyerése esetén, az egyértelmű választási győzelemre azonban a legújabb adatok szerint egyre kisebb az esélyük.
2010.02.21 15:45MTIGeorge Osborne, a tory árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje a The Sunday Times című vezető brit vasárnapi lapnak kijelentette: mivel "a bankárok már megkapták prémiumukat", a konzervatívok azt szeretnék, hogy "most a nép részesüljön banki bónuszban ... miután a nép pénzét fektették ezekbe az intézményekbe".
Osborne ezzel arra utalt, hogy a jelenlegi munkáspárti kormány a pénzügyi válság kirobbanása után összesen 70 milliárd fontot (22 ezer milliárd forintot) fordított költségvetési forrásokból az összeomlás fenyegette brit bankok életben tartására. A befektetések nyomán a Royal Bank of Scotlandben (RBS) jelenleg 84 százalékos, a Lloyds csoportban 43 százalékos az állami részesedés.
E bankok részvényei mostanában ugyan 30 százalékkal alacsonyabb árfolyamon forognak, mint amennyit a brit kincstár annak idején fizetett értük, citybeli elemzők szerint azonban a piac előbb-utóbb magához tér, és három éven belül megérhet az idő az állami részesedés kiárusítására. Jóllehet a tory reprivatizációs tervek még körvonalazódnak, a The Sunday Times szerint azonban a lakosság valószínűleg diszkont árfolyamon vehetne meg néhány száz és néhány ezer font közötti paketteket.
A fiatalok, az alacsony jövedelmű családok, illetve a gyermekeik számára megtakarító szülők még további külön árengedményt kaphatnának. Osborne szerint a terv illeszkedik a konzervatívok által az utóbbi néhány évben hangoztatott elképzeléshez, amelynek célja a "szegények újratőkésítése".
A népi bankprivatizációs terv mellett a lap szerint "eltörpülne" még az a tömeges privatizáció is, amelynek keretében Margaret Thatcher konzervatív kormánya az 1980-as években olyan nagy állami cégeket magánosított, mint a British Telecom vagy a British Gas.
A The Sunday Times szerint a bankprivatizációs elképzeléssel a toryk igyekeznek "izgalmasabbá tenni" választási kampányukat. A korábban még jelentős, kétszámjegyű konzervatív előny ugyanis folyamatosan csökken: a lap megbízásából elvégzett legfrissebb országos közvélemény-kutatás szerint a 13 éve ellenzékben lévő Konzervatív Párt támogatottsága jelenleg 39 százalékos, a kormányzó Munkáspárté 33 százalékos, vagyis a különbség alig 6 százalékpontra szűkült.
Ha ez az eredmény tükröződne a tavasszal esedékes választásokon, a Labour meg tudná őrizni hatalmát a 17 százalékon álló Liberális Demokraták támogatásának elnyerése esetén.