Három-ötezer fővel nőhet a foglalkoztatottak száma

Kevesebb elbocsátás várható az idén

Az idei munkaerő-piaci folyamatokról közös prognózist készített a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).

2008.02.22 08:51Világgazdaság

A közös munka azon az elven alapult, hogy a foglalkoztatási szint tartós növelése nem választható el a gazdaság egészének a növekedésétől. A tárca szerint az idei legfontosabb foglalkoztatáspolitikai feladatok egyike a munkaerőpiac területi különbségeinek mérséklése, a mobilitási hajlandóság növelése.

Továbbra is kívánatos célnak tartják, hogy a gazdaságilag inaktív népesség könnyen mobilizálható része visszakerüljön a munkaerőpiacra. A célok között hangsúlyosan szerepel a munkaerő-piaci kereslet és kínálat közötti különbség csökkentése, s ezzel egyidejűleg a képzettségi szint növelése. Az is fontos cél – s ebben a kamara évek óta jelentős szerepet vállal –, hogy a képzési szerkezet igazodjon a munkáltatói igényekhez.

A tárca meglátása szerint az idén várhatóan három-ötezer fővel nőhet a foglalkoztatottak száma a versenyszektorban, a közszférában viszont stagnálásra lehet számítani. Reálisnak látszik, hogy ez évben a hazai foglalkoztatás szintje 57 százalékra emelkedik. A várakozások szerint csak hosszabb távon bővülhet jelentősebben a foglalkoztatás szintje, akkor, amikor a megkezdett foglalkoztatási programoknál a társminisztériumok uniós forrásokkal kiegészített gazdaságélénkítő lépései éreztetik hatásukat a munkaerőpiacon.

A középtávra szóló prognózisok azt mutatják, hogy az elkövetkező három évben a foglalkoztatottak száma 55 ezer fővel bővülhet, s 2015-ig – az Új Magyarország fejlesztési terv programjainak eredményeként – a foglalkoztatás négyszázalékos növekedése várható a versenyszférában. A kamara és a minisztérium által tavaly ősszel készített, az ez évre szóló előrejelzéseket feltérképező felmérésből kiderül, hogy 2008-ra jóval kevesebb cég jelzett létszámleépítést, mint az a korábbi folyamatok alapján várható volt. Tavaly még a megkérdezettek 15 százaléka gondolkodott létszámcsökkentésen, az idén mindössze kilenc százalékuk. A bővítést fontolgatók száma nem változott ilyen feltűnően, 26 százalék nyilatkozott így az elmúlt évről, s 24 százalék tervezi ezt az idén.

A felmérésből az is kiderül, hogy az utóbbi három évben hogyan alakultak régiónként a létszámmal kapcsolatos várakozások. A legoptimistábbnak Közép-Magyarország régió bizonyul, nem meglepő módon. Amíg 2005-ben az itteni cégek közel tíz százaléka vélekedett úgy, hogy szükség van a létszám emelésére, addig tavaly már egyötödük tervezett bővítést. Közép-Dunántúlon is bizakodóbbak a vállalkozások, 9,7 százalékról 16,2-re nőtt a dolgozót felvenni szándékozók aránya.

Nyugat-Dunántúl meglehetősen szélsőséges képet mutat: 2006-ban még mínuszban volt a munkaerőt keresők száma, tavaly viszont megugrott, ugyancsak 16,2 százalékra. A Dél-Dunántúl térségében lévő cégek kissé több mint egytizede tervezett a múlt évben bővítést, korábban ennél is kisebb volt az arányuk. 

Az ország keleti részén aggasztóbb a helyzet, hiszen a kereslet csökkenő tendenciára utal. Észak-Alföldön például 2005-ben a megkérdezettek 18 százaléka nyilatkozott úgy, hogy munkaerőt keres, tavaly azonban már csak 11,8 százalék jelezte ezt. Beszédes az is, hogy a különböző nagyságú vállalatok hogyan vélekednek a kérdésről. Kiugró a kisvállalkozások adata, hiszen egyötödük kívánja növelni a létszámát az idén.

A közepes cégeknek 16,6, a nagyvállalkozásoknak pedig 15,4 százaléka akar munkaerőt felvenni. A mikrovállalkozások átlagosan 10,9 százalékos foglalkoztatásbővítést terveznek. Eltérnek a szándékok attól függően is, hogy külföldi vagy magyar tulajdonban van az adott cég. Egyértelműen előnyben vannak a külföldi tulajdonúak a létszámnövekedést tervezők között: közel 40 százalékuk jelezte ezt, míg a magyaroknál mintegy 21 százalék válaszolt igennel a kérdésre.

A leépítést tervezők között már nem ilyen nagy a különbség, várhatóan a külföldiek 10,48, a magyarok 10,83 százaléka bocsát el dolgozókat az idén.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.