Nőtt a munkanélküliség

Az elbocsátások ideje volt a tavaly év vége

Két százalékponttal nőtt a munkanélküliségi arány tavaly az utolsó negyedévben az előző negyedévhez képest, miközben a foglalkoztatottak száma 13 ezerrel csökkent - közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Éves összehasonlításban 44 ezer fővel kevesebben álltak alkalmazásban 2007 végén.

2008.01.31 08:13Magyar Nemzet

Tavaly az év utolsó negyedévben a foglalkoztatottak száma 3,909 millió, a munkanélkülieké 328 ezer fő volt, ami 7,7 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest csupán 8000 fővel növekedett, miközben a foglalkoztatottaké 44 ezer fővel csökkent.

Ez azért is váratlan, mert a kormány 2007 novemberében az Európai Uniónak küldött „korszerűsített” konvergenciaprogramjában a 2007. évre 0,1 százalékos, körülbelül 4000 fős létszámnövekedést prognosztizált. „Összességében a foglalkoztatottak száma várhatóan enyhén emelkedik, a versenyszféra gyakorlatilag felszívja a közszférából elbocsátott munkaerőt, és a nonprofit szektorban foglalkoztatottak száma is bővül” – olvasható a dokumentumban.

Ehhez képest a foglalkoztatottak számának csökkenése nyomán a 15–74 éves népesség alig 54,9 százaléka, a 15–64 éveseknek 61,9 százaléka, a munkavállaló korúaknak pedig 64,9 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon foglalkoztatottként vagy egyáltalán munkakeresőként. Vagyis a munkaképes korú lakosság alig valamivel több mint fele dolgozott vagy keresett munkát az év utolsó negyedében Magyarországon. Hazánk egyébként az utóbbi években egyre jobban elszakad az uniós tendenciáktól.

Miközben régiós társaink szárnyaló gazdasági növekedésről számolhatnak be, hazánkban a növekedés lényegében nullára csökkent, s ennek nyomán munkaerőpiacunkon is az unióban tapasztaltakkal ellentétes folyamatok zajlanak. Miközben nálunk nő, az Európai Unióban folyamatosan csökken a munkanélküliek száma. Jól mutatja, hogy mekkora lehetőséget szalasztott el hazánk az uniós csatlakozás után, hogy a bővítés óta 2006 év végéig az újak közül Csehországban közel 130 ezer, Szlovákiában több mint 134 ezer, Szlovéniában 77 ezer, Lengyelországban közel 827 ezer új munkahely létesült. A mélyen alulfoglalkoztatott Magyarországon közben csökkent a munkahelyek száma. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,7 hónap.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.