Negatív a hangulat, de erősödés volt

Mi újság a deviza- és állampapírpiacon?

Annak ellenére, hogy az euró/dollár tegnap óta már tartósan is áttörte az 1.40-es szintet és azóta is az alatt tartózkodik, sőt a tőzsdéken is elég negatív a hangulat a régiós devizák (egy része) mégis is erősödni tudott. A forint 271 környékéig jött le mostanra az euróval szemben, igaz továbbra is 194 környékén jár a dollárhoz képest, a zöld-hasú rallyja miatt.

2010.01.29 12:46ma.hu

Pozitívan hatott a magyar devizára, hogy a Pénzügyminisztérium -0.6 százalékról, -0.3 százalékra upgradelte a 2010-es éves GDP növekedést. Viszont ennél sokkal inkább segítette a forintot a zloty szárnyalása, miután a lengyel GDP 2009-ben 1.7 százalékkal növekedett 2008-hoz képest, ami kiugró a környező országok negatív előjelű teljesítményéhez képest. Valamint ma teszik közzé a tavalyi 6.3 százalékos GDP arányos lengyel költségvetési hiány idei lefaragásáról szóló terveket. Ezért rendkívül optimisták a befektetők a zlotyval kapcsolatban és 4.06-nál jár az euróval szemben.

A cseh korona ugyanakkor már nincs ilyen jó helyzetben, hiszen pont az ellen nyitnak long zloty pozíciókat. Egy jobb amerikai GDP adat hatására, erősödő dollárt és mérsékelten gyengülő forintot várunk és ugyan így fordítva. Mindezt a 270-274-es sávban tudjuk elképzelni a nap hátralévő részében.

A tegnapi államkötvény aukciókon kielégítő volt az érdeklődés, igaz az előző kibocsátáshoz képest némileg csökkent az érdeklődés, ami a nemzetközi hangulatban azóta végbement most már jelentősnek nevezhető változásnak volt köszönhető. Az ÁKK a tervezettnek megfelelő összegű papírt értékesített, a 3 éves államkötvényből a tervezettnél 5 milliárddal többet, míg az 5 évesből 5 milliárddal kevesebbet. A másodpiaci hozamok minimális mozgást mutattak. A 3 éves (2013/E) államkötvény aukción az értékesítésre meghirdetett 25 milliárd forintnyi mennyiségre 81.65 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiségnél 5 milliárddal többet 30 milliárdot fogadott el. A lefedettség 2.72-szeres, az aukciós átlaghozam 7.04 százalékos lett.

Az aukciós átlaghozam 7 bázisponttal magasabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 3 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 3 éves referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 6.70 és 7.07 százalék között szóródott. Az 5 éves (2015/A) államkötvény aukción az értékesítésre meghirdetett 15 milliárd forintnyi mennyiségre mindössze 23.77 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiségnél 5 milliárddal kevesebbet 10 milliárdot fogadott el. A lefedettség 2.38- szoros, az aukciós átlaghozam 7.30 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 5 bázisponttal magasabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 1 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 5 éves referenciahozamnál.

A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 6.70 és 7.07 százalék között szóródott. Az 5 éves (2015/A) államkötvény aukción az értékesítésre meghirdetett 15 milliárd forintnyi mennyiségre mindössze 23.77 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiségnél 5 milliárddal kevesebbet 10 milliárdot fogadott el. A lefedettség 2.38- szoros, az aukciós átlaghozam 7.30 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 5 bázisponttal magasabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 1 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 5 éves referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 7.20 és 7.33 százalék között szóródott. A 10 éves (2019/A) államkötvény aukción az értékesítésre meghirdetett 10 milliárd forintnyi mennyiségre 17.26 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 1.73-szoros, az aukciós átlaghozam 7.71 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 23 bázisponttal magasabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 6 bázisponttal magasabb az előző napi 10 éves referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 7.68 és 7.76 százalék között szóródott.

A nyugat-európai börzék annak ellenére, hogy a kereskedés elején még 1 százalékos pluszban voltak, a nap végén csaknem 1 százalékkal lentebb zártak. Hiába lettek elfogadhatóak az Eurózóna januári gazdasági, fogyasztói és üzleti bizalmi indexei, a görög költségvetési problémák még mindig rányomják a bélyegüket az európai kibocsátók részvényárfolyamaira, ahogy az euróra is. Az energiaipari cégek is eladói nyomás alá kerültek, miután már a WTI típusú nyersolaj ára is 74 dollár alá, a Brent típusúé pedig csaknem 71 dollárig csökkent. Negatívan befolyásolta továbbá a hangulatot, hogy a decemberi amerikai tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya az elemzők által várt 2 százalékos hó/hó alapú növekedés helyett mindössze 0.3 százalékkal emelkedett. Ugyanakkor ha részleteiben nézzük a számokat akkor a csalódás sokkal kisebb. A járműmegrendelések 2 százalékkal csökkentek novemberhez képest, viszont ettől megtisztítva a headline adatot már 0.9 százalékos emelkedést kapunk. Sőt még, ha a védelmi kiadásokat is levonjuk, akkor egészen szép 1.3 százalékos növekmény az eredmény. Tehát azért elkeseredni nem kell, sőt a mutató megerősíti, hogy a vállalatok az utóbbi 1-2 negyedév stabilizálódó nyeresége, bevétele után már mernek beruházni.

Az amerikai tőzsdék ennek ellenére újabb 1-2 százalékos mínuszban zártak csütörtökön elsősorban a Qualcom és a Motorola negyedik negyedéves gyorsjelentése és a kilátásaikról kiadott közleményei rosszabbak lettek a várakozásoknál. Illetve a tartós fogyasztási cikk adatokban is sokan csak a headline számokig láttak. A Microsoft viszont a vártnál magasabb nyereséget realizált 2009 utolsó negyedévében, de a részvényeinek árfolyama nem mutatott be nagy rallyt, hiszen az Apple és az Intel megjelent számai láttán már a Microsoftot is felhúzták a befektetők korábban. Az ázsiai piacok 9 nap esés és a tegnapi felpattanás után pénteken ismét mínuszban zártak a két amerikai technológiai cég rosszabb gyorsjelentése, és a Toyota 4.8 milliós amerikai piacokról való autó visszahívási hírei miatt. A nyugat-európai tőzsdék ma délelőtt 0.4-0.5 százalékkal fentebb járnak, javítja a hangulatot, hogy az Eurózóna munkanélküliségi rátája hajszálnyi csökkenést mutatott decemberben és ezzel elérte az amerikai szintjét. A befektetők a délutáni negyedik negyedéves amerikai GDP-re várnak, az Wall-Street futures-ei egyelőre bizonytalankodnak.

A magyar munkanélküliségi ráta 10.5 százalékon változatlan maradt az október-december periódusban, igaz ha kicsit a számok mögé nézünk akkor láthatjuk, hogy az aktivitási ráta viszont némileg csökkent. Az előző három hónaphoz képest a foglalkoztatottak száma 5.3 ezerrel csökkent, míg a munkanélküliek száma is 4 ezerrel esett.

Tehát nagyjából 9.3 ezer ember hagyta el a munkaerőpiacot. Bár éves szinten jobb a helyzet, 2008 október-decemberéhez képest 98 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak és 105 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma. Az exportra termelő cégeknél stabilizálódik ugyan a munkaerő kereslet, viszont a hazai cégeknél a belső kereslet csökkenése miatt még mindig folyamatosak az elbocsátások.

Így 2010 első negyedévében 11 százalék felett várjuk a munkanélküliségi ráta tetőzését, míg nagyjából 11 százalék körül fog stabilizálódni az év második felében. A PPI a várakozásoknak megfelelően 1.3 százalékos év/év alapú növekedést mutatott decemberben, a novemberi 0.3 százalékos emelkedés után, hó/hó alapon 0.1 százalékkal drágultak a termelői árak. A belföldi értékesítés árszínvonala 0.7 százalékkal emelkedett, míg az export értékesítések árszínvonala 1.7 százalékos ugrás mutatott. Az árak alapvetően az üzemanyag drágulása és a forint mérsékelt gyengülése miatt emelkedtek.

Az elkövetkező hónapokban a termelői árindex további mérsékelt növekedését várjuk, elsősorban bázishatások miatt, de 2010 elején valószínűleg negatív tartományba fog visszaesni a PPI a forint tavaly ilyenkori mélyrepülése miatti magas akkori exportértékesítési árakból kifolyólag. Az év hátralévő részében is nyomott szinten fog maradni a PPI, a nagy negatív kibocsátási rés és az alacsony kapacitáskihasználtság miatt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.