6 százalékra csökkentették az alapkamatot
275-ig is felkúszhatnak az euró/forint jegyzések
A forint tegnap 271 környékén kezdte a napot az euróval szemben és annak ellenére, hogy a nyugat-európai börzék pirosban jártak a régiós tőzsdék emelkedése megtámasztotta a kurzust.
2010.01.26 11:38ma.huA 25 bázispontos, a piacon széles körben várt MNB kamatcsökkentés után viszont mérsékelt eladói nyomás alá került a hazai deviza és 273 fölé emelkedtek az euró/forint jegyzések. Jelenleg is 273.40 környékén jár a kurzus, a dollárral szemben pedig ismét 194-nél oldalaz az árfolyam.
Hiába zárt pluszban Amerika hétfőn, a befektetői hangulat inkább romlott, mint javult tegnaphoz képest. Az öreg kontinensen mindenhol mínuszban járnak a tőzsdék és a többi régiós deviza is lejtmenetbe kapcsolt, a zloty 4.10-nél a cseh korona pedig 26.05-nál jár az euróval szemben. A nap későbbi részében lehet számítani újabb eladói nyomásra és 275-ig mehetnek fel az euró/forint jegyzések, de továbbra is a 270-275 sáv várható irányadónak. A másodlagos állampapír-piaci hozamok a kamatvágás után mérsékelt, 5-10 bázisponttal emelkedtek.
A nyugat-európai börzék tegnap 1 százalékkal estek a kereskedés végére. A tegnapi 5 éves görög kötvényaukción az értékesítésre meghirdetett 5mrd euró mennyiségre kiugróan magas 25mrd eurónyi vételi ajánlat érkezett, amiből a kibocsátó végül 8mrd eurónyit fogadott el, 6.2 százalékos átlaghozam mellett. Ez rendkívül pozitív fejleménynek tekinthető, úgy tűnik a befektetők bíznak Görögország talpra állásában, ami nagyban enyhíti a bajba jutott állam esetleges finanszírozási problémáit. Ennek ellenére sorozatban a negyedik mínuszos napjukat zárták az öreg kontinens tőzsdéi. Az olajár csökkenése rányomta a bélyegét az energiaipari cégek részvényeire, valamint az amerikai decemberi használt-lakás értékesítési adatok nagy negatív meglepetést okoztak.

A használt-lakás értékesítések 16.7 százalékkal estek hó/hó alapon a 2009-es év utolsó hónapjában, jócskán alulmúlva a várakozásokat és így évesített 5.45 milliós szintre süllyedt a mutató. Az állami, első lakásvásárlásra vonatkozó 8,000 dolláros adókedvezmény eredetileg 2009. novemberben futott volna ki, ezért érthető módon ebben a hónapban jócskán megugrott az értékesítési volumen. Majd miután megtudták, hogy a programot 2010 júniusáig kitolják értelem szerűen visszaesett az értékesítés decemberben, hiszen az aspiránsok úgy voltak vele, hogy van még bő fél évük. Mindenesetre látható, hogy az amerikai ingatlanpiaci felíveléshez, regenerálódáshoz még hosszú és rögös út vezet és az még nagymértékben rászorul az állami ösztönzőkre.
A Wall-Street indexei viszont három nap esés után hétfőn mérsékelt emelkedéssel végeztek, az indextrió 0.2-0.5 százalékkal növekedett. Ez egyrészt technikai korrekciónak is köszönhető volt, illetve a piacok annak is örvendtek, hogy Ben Bernanke-t újra megszavazták Fed elnöknek.
Az Apple negyedik negyedéves gyorsjelentése felülmúlta a várakozásokat, hiszen a cég magasabb forgalmi és eredményszámokat produkált, igaz a cég a kereskedés zárása után jelentett. Az ázsiai tőzsdék kedden reggel ismét meredek 2-2.5 százalékos mínuszban zártak, a befektetők még mindig aggódnak az esetlegesen túl gyors kínai monetáris szigorítás miatt. Valamint az S&P stabilról negatívra módosította a Japán hitelbesorolását. A nyugat-európai börzék ismét 0.5-0.6 százalékos mínuszban járnak, annak ellenére, hogy a januári német IFO index felülmúlta a várakozásokat és 94.7-rol 95.8-ra emelkedett a 95.1-es várakozásokhoz képest. Igaz a brit negyedik negyedéves GDP mindössze 0.1 százalékkal emelkedett negyedév/negyedév alapon alulmúlva a 0.4 százalékos elemzői konszenzust.
Egyelőre túl sok a felhő (Obama tervek, Kína, döcögő vállalati gyorsjelentések) a piacok felett ahhoz, hogy stabilizálódni tudjanak és már lassan egy hete csúsznak lefelé az indexek. Az amerikai futures-ek 0.4 százalékos mínuszban járnak.
A kockázatkerülés növekedése miatt a dollár és a jen erősödött (a vártnál rosszabb amerikai használt-lakás értékesítési számok ellenére is) az összes devizával szemben. A jen erősödése mögött az is állhat, hogy a negatív S&P kilátások miatt hamarabbi japán kamatemelésre számítanak a befektetők. Az euró/dollár hajszálnyival 1.41 alatt jár, míg az euró/jen már a 126-ot súrolja. A dollár/jen viszonylag stabil a párhozamos izmosodás miatt, most valamivel 90 alatt tartózkodik a kurzus.
Az MNB a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 6 százalékra csökkentette az alapkamat szintjét tegnap. Habár a még mindig kordában tartott infláció (5.7 százalék) és a nyomott inflációs várakozások, valamint az alacsony szinten lévő belső kereslet alacsonyabb alapkamatot szükségeltetne, de a jegybanknak a pénzügyi stabilitásra (a forint- és az állampapírpiacra) is ügyelnie kell. Az elmúlt időszakban kialakult némi bizonytalanság a nemzetközi befektetői hangulatban ezért is lassított az MNB a korábbi 50 bázispontos ütemről 25 bázispontra a monetáris lazítási ciklust illetően.
Amennyiben nem romlik jelentős mértékben a kockázatvállalási hajlandóság akkor tovább vághatja az MNB a kamatot a mostani ütemben és 2010 második negyedévében 5.5 százalékra csökkenhet az alapráta. Igaz az áprilisi parlamenti választások körüli bizonytalanság szünetelésre kényszerítheti a jegybankot. Ezen túlmenően a 2010 második felében a vezető gazdaságokban várható első kamatemelések, beszűkíthetik az MNB mozgásterét. Ezért várakozásaink szerint 5.5 százalékon lesz a monetáris lazítási ciklus alja.